FOTO ȘI VIDEO După Florin Niță, încă un tricolor a debutat în prima ligă din Arabia Saudită! Pasă de gol în prelungiri, victorie de poveste cu goluri în '1 și '90+3

Alexandru Cretu Al-Wehda Arabia Saudita Karlo Muhar Saudi Pro League Stranieri
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 11:18
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 11:31

Saudi Pro League începe să se umple din nou de fotbaliști români.

După portarul Florin Niță, ajuns la Damac, echipa lui Cosmin Contra și Nicolae Stanciu, încă un fotbalist român a debutat miercuri în prima ligă din Arabia Saudită.

Alexandru Crețu (32 de ani), abia transferat de Al-Wehda din Saudi Pro League de la Universitatea Craiova, a intrat în minutul 57 al întâlnirii cu Al-Orobah, echipa lui Karlo Muhar (ex-CFR Cluj).

Alexandru Crețu, adversarul lui Ziyad Muhammad Saad Ateeq Al Taweel Al Hunaiti și assist-man pentru Mourad Mohammed Abdullah Khodari

Mijlocașul defensiv a dat pasa de gol la reușita decisivă din minutul 90+3, golul victoriei cu 2-1 semnat de Mourad Mohammed Abdullah Khodari.

Al-Wehda deschisese scorul în chiar minutul 1, prin Odion Ighalo, și fusese egalată după aproximativ o oră de joc, după reușita lui Ziyad Muhammad Saad Ateeq Al Taweel Al Hunaiti.

Crețu, care are 7 selecții la naționala României, a semnat chiar ieri o înțelegere valabilă pentru următoarele două sezoane cu Al-Wehda.

Contractul a fost oficializat cu câteva minute înaintea meciului de campionat cu Al-Orobah!