Românul a fost introdus la pauza meciului cu St. Johnstone și a avut o prezență intensă. Hagi Jr. a oferit pasa decisivă la golul marcat de Vaclav Cerny, în minutul 58, însă mai apoi a fost eliminat. În minutul 82, Ianis a văzut „roșu” direct după o intrare dură asupra lui Benjamin Kimpioka.

Deși inițial a fost sancționat doar cu cartonaș galben, Hagi a primit roșu după ce arbitrul David Dickinson a consultat sistemul VAR. Rangers a câștigat cu 2-0 și e pe trei în Scoția, cu 16 puncte, cu cinci mai puține decât Celtic și Aberdeen.

Ianis Hagi, „liber” până la finalul lui octombrie

Pentru că a fost eliminat direct, Ianis Hagi va lipsi automat în următoarele două meciuri de campionat ale lui Rangers. De asemenea, românul nu va putea juca nici în meciurile de Europa League ale clubului din Glasgow, pentru că nu se află pe lista UEFA.

Astfel, Hagi Jr. va absenta de la Rangers până pe 30 octombrie, cel puțin. Va pierde meciurile cu Kilmarnock (20 octombrie) și St. Mirren (27 octombrie), precum și pe cel cu FCSB (24 octombrie). Românul ar putea reveni abia la jocul din deplasare cu Aberdeen, la finalul lunii octombrie.

Ianis Hagi, convocat de Mircea Lucescu la echipa națională

Hagi va juca, în schimb, pentru naționala României, fiind printre jucătorii convocați de Mircea Lucescu. Ianis ar putea fi folosit în cele două meciuri ale „tricolorilor”, cu Cipru, pe 12 octombrie, și Lituania, pe 15 octombrie.

Cota lui Ianis Hagi este în scădere, potrivit site-ului Transfermarkt. Dacă în decembrie 2021 valora 7 milioane de euro, astăzi este cotat la 1,8 milioane de euro.