Cel mai tânăr debutant din istoria naționalei României nu a debutat încă în MLS la FC Dallas, iar acum a ajuns rezervă la satelitul North Texas SC, din liga a treia nord-americană.

Pentru a doua oară în ultimele trei meciuri, Enes Sali a început de pe banca de rezerve.

Duminică, în 1-1, 4-1 după loviturile de departajare cu Sporting Kansas City II, mijlocașul ofensiv român a fost introdus în minutul 58.

Echipa sa a egalat la 1 în minutul 90+1 și a dus partida la loviturile de departajare, conform regulamentului din MLS Next Pro (liga a treia).

Acolo, gazdele au înscris o singură dată, iar texanii de patru ori, cu Enes Sali ultimul marcator.

Deși, mai nou, rezervă, Sali are un sezon bun la satelitul lui FC Dallas: 23 de meciuri, 7 goluri și 3 pase decisive.

Enes Sali, transfer de 3 milioane de euro în MLS, unde nu joacă deloc

Însă la echipa-mamă el nu mai prinde nici măcar banca de rezerve, iar debutul oficial în MLS se lasă în continuare așteptat, deși Sali s-a transferat de la Farul Constanța încă din luna ianuarie!

Americanii de la FC Dallas au plătit aproximativ 3 milioane de euro.

Conform sindicatului jucătorilor din MLS, Enes Sali câştigă la FC Dallas 345.000 de dolari (salariu de bază de 300.000 de dolari) pe an.

Foto și video: North Texas SC