VIDEO Evoluție spectaculoasă și gol pentru Andrei Rațiu, în La Liga! Nota primită de internaționalul român

Andrei Ratiu la liga Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 23:54
Data actualizarii: Marti 17 Septembrie 2024, 00:00

Rayo Vallecano și Osasuna au fost adversare în etapa a cincea din La Liga.

Rayo Vallecano s-a impus cu scorul de 3-1, cel de-al doilea gol fiind marcat de Andrei Rațiu. Oaspeții au deschis scorul în minutul 27, prin Garcia, însă Rayo Vallecano a revenit în repriza secundă și a întors soarta partidei.

Abdul Mumin a restabilit egalitatea în minutul 50, Andrei Rațiu a majorat avantajul în minutul 66, cu un șut din prima, ușor deviat, iar Unai Lopez a stabilit scorul final în minutele de prelungire. În urma acestui rezultat, Rayo Vallecano a urcat pe locul opt în clasament, cu șapte puncte obținute după cinci etape.

Fundașul român a obținut cea mai mare notă din meci, 8.1 potrivit Sofascore, cu un procent de 96% al paselor câștigate.

Gigi Becali: ”Rațiu e cel mai bun fundaș”

„Ce să nu îmi placă? Au jucat după 4 zile, n-ai ce să le zici. Și cum să nu îți placă dacă au bătut 3-1. Rațiu ăla... eu dacă eram la Real Madrid, Barcelona, eu îl luam. E cel mai bun fundaș!

Un fundaș nu poate să facă mai mult decât face el. Driblează, trece, aleargă, pasează. Dar un singur lucru să nu mai facă: să nu își mai facă capul verde. Când îl văd capul verde, îi strică toată calitatea de fotbalist, maimuțoi!

Se mai vopsesc bărbații, dar verde? Eu dacă văd păr verde și pămătuf în cap... Femeia se aranjează că așa e ea, că așa dat-o Dumnezeu, să fie frumoasă, să îl atragă pe bărbat, dar eu pentru ce să îmi pun pămătuf în cap?”, a spus Gigi Becali, după victoria României cu Kosovo, din Liga Națiunilor.