VIDEO Florinel Coman, erou în Qatar! Dublă pentru Al Gharafa, victorie și assist Joselu

Florinel Coman Al Gharafa al rayyan Joselu Qatar Stranieri
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 20:30
Data actualizarii: Vineri 23 August 2024, 20:34

Florinel Coman (26 de ani) a spart gheața în Qatar, la Al Gharafa, formație care l-a achiziționat de la FCSB în această vară.

Titularizat pentru a patra oară consecutiv la Al Gharafa, Coman a reușit o dublă în victoria contra lui Al Rayyan, scor 2-1, în runda a treia din campionatul Qatarului.

Florinel Coman a reușit primele goluri al Al Gharafa

Oaspeții au deschis scorul în minutul 65 prin Roger Guedes, iar Al Gharafa a egalat cinci minute mai târziu. Joselu, atacantul transferat de la Real Madrid, a reușit un assist mai degrabă involuntar pentru Florinel Coman, care a înscris pentru 1-1 cu un șut din interiorul careului.

Tot Coman a marcat pentru 2-1, în minutul 83. După un șut respins de portarul lui Al Rayyan, mingea a ajuns în careu la internaționalul român, care a fentat din preluare doi adversari și a finalizat cu un șut cu piciorul drept.

Fostul șeptar de la FCSB a mai avut o ocazie importantă de a înscrie în minutul 19. A primit o centrare bună în careu, însă a reluat slab cu capul, pe lângă poarta lui Al Rayyan.

Al Gharafa a ratat o ocazie monumentală în prelungirile primei reprize, la 0-0. Palestinianul Jamal Hamed a scăpat singur cu portarul, dar a tras peste poartă din șase metri.

Pentru Al Gharafa a fost prima victorie din campionat. Echipa lui Florinel Coman a urcat pe locul 4, cu 4 puncte, iar în runda următoare va primi vizita celor de la Shamal.