Florinel Coman face senzație la Al Gharafa! Fostul jucător de la FCSB a marcat primul gol în Qatar

Florinel Coman Al Gharafa FCSB Stranieri Florinel Coman a marcat primul său gol pentru Al-Ghafara / Foto: Twitter @ALGHARAFACLUB
Data publicarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 21:58
Data actualizarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 22:02

Florinel Coman a fost transferat în această vară la Al-Gharafa de la FCSB pentru suma de 5.250.000 de euro.

După debutul său pentru Al-Gharafa în partida cu Al-Ahli, pierdută cu 0-1 pe 26 iulie, Coman a fost titularizat și în meciul de pregătire cu Apollon Limassol, disputat marți, 31 iulie.

Florinel Coman ”a spart gheața” la Al Gharafa! "Perla" FCSB-ului a marcat primul gol pentru noua echipă

În această partidă, care s-a încheiat la egalitate, 1-1, ciprioții au deschis scorul în minutul 18, iar echipa qatareză a egalat după pauză, datorită golului marcat de Florinel Coman din lovitură liberă, în minutul 50. Astfel, fosta "perlă" a FCSB-ului și-a trecut în cont primul său gol în tricoul echipei din Qatar.

• Florinel Coman / Foto - Gabriel Chirea

La Al-Gharafa, Florinel Coman poartă tricoul cu numărul 7 și este antrenat de portughezul Pedro Martins, care pregătește echipa din noiembrie 2022. Martins are în palmares trei titluri de campion în Grecia cu Olympiacos și este cunoscut pentru abilitatea sa de a dezvolta talentele jucătorilor tineri.

Printre coechipierii lui Coman se numără și atacantul spaniol Joselu, în vârstă de 34 de ani, care a fost transferat în această vară de la Real Madrid, unde a evoluat în sezonul precedent.

Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Florinel Coman la FCSB

Cu Florinel Coman vândut, FCSB a fost nevoită să improvizeze în prima etapă și să dea minute jucătorilor tineri. Unul dintre norocoși a fost Alexandru Musi, mijlocaș revenit la roș-albaștri după ce sezonul trecut a fost împrumutat la Petroul Ploiești.

„Musi i-a luat locul lui Coman! I-a luat locul lui Coman! Dacă poate cineva să-i ia locul, înseamnă că are valoare, bravo lui! (N.r. Tavi Popescu îi va lua locul?) Să vedem, o să fie concurență mare”, a declarat Gigi Becali, conform Fanatik.