VIDEO Florinel Coman, pe val în Champions League! Două assist-uri în trei minute

Florinel Coman, pe val în Champions League! Două assist-uri în trei minute Stranieri

Florinel Coman a fost integralist la Al Gharafa în meciul cu Al Ain (4-2) și a reușit două pase decisive.

Al Gharafa a primit, marți seară, vizita formației Al Ain, din Emiratele Arabe Unite, în runda a doua din Liga Campionilor Asiei. Florinel Coman a fost titular la gazde, a jucat 93 de minute și a reușit să paseze decisiv la golurile prin care echipa lui s-a desprins.

Florinel Coman, două pase decisive în Al Gharafa - Al Ain 4-2 (Liga Campionilor Asiei)

Joselu, fostul atacant al lui Real Madrid, a deschis scorul chiar înainte de pauză și tot el a făcut 2-0 pentru Al Gharafa în minutul 48. Al Ain a dat imediat replica și a reușit să egaleze după golurile lui Kaku (56, penalty) și Rahimi (66).

Finalul le-a aparținut qatarezilor de la Al Gharafa și, în special, lui Florinel Coman, care a reușit două pase decisive într-un interval de doar trei minute.

Fostul golgheter de la FCSB a reușit primul assist în minutul 73, când a centrat perfect în fața porții pentru Seydou Sano. Senegalezul a împins mingea în plasă din câțiva metri.

Trei minute mai târziu, Coman a reușit un nou assist. Internaționalul român a dat impresia că vrea să șuteze în forță din careu, însă mingea a ajuns la algerianul Yacine Brahimi, care s-a întins și a agățat mingea pentru 4-2.

A fost și scorul final al partidei, iar Al Gharafa obține primul succes din Liga Campionilor Asiei, după ce în prima rundă a pierdut clar duelul cu Esteghlal (Iran), scor 0-3.

Pentru Al Gharafa urmează un meci de cupă cu Umm-Salal, sâmbătă. Dacă va fi păstrat pe lista finală, Florinel Coman va merge ulterior în cantonamentul naționalei României pentru meciurile cu Lituania și Cipru din Liga Națiunilor.

Două goluri și patru pase decisive a reușit Coman la Al Gharafa în primele nouă meciuri