Fostul jucător din Superligă, pe val la noua echipă! A marcat în al doilea său meci

Sebastian Mailat suwon bluewings Stranieri
Data publicarii: Duminica 18 August 2024, 19:15
Data actualizarii: Duminica 18 August 2024, 19:15

Sebastian Mailat (26 de ani) a plecat de la FC Botoșani în această vară pentru a semna cu echipa din liga a doua din Coreea de Sud, Suwon Bluewings.

Aflat la al doilea său meci pentru gruparea coreeană, Sebastian Mailat a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor în meciul câștigat de Suwon Bluewings în fața celor de la Jeonnam, scor 2-1, în etapa cu numărul 27 din campionatul K League 2.

Sebastian Mailat a înscris primul său gol la Suwon Bluewings

Sebastian Mailat a deschis scorul în al cincilea minut al partidei, iar Suwon a intrat în avantaj la vestiare. După pauze, oaspeții au reușit să restabilească egalitatea prin Ha Nam în minutul 65, însă Ji-ho Kim a înscris golul victoriei pentru gazde în minutul 69.

Suwon Bluewings ocupă locul trei în clasamentul din K League 2, cu 40 de puncte, în spatele liderului Anyang (46 de puncte) și al celor de la Jeonnam (42 de puncte).

Sebastian Mailat a fost transferat de FC Botoșani în iarna anului 2022, liber de contract de la CFR Cluj. În cariera sa, Mailat a mai evoluat pentru FC Voluntari, U Cluj, Gaz Metan Mediaș și ACS Poli.

• 600.000 de euro este cota de piață a lui Sebastian Mailat, conform Transfermarkt.

• 23 de goluri în 67 de meciuri are Mailat la FC Botoșani.