Horatiu Moldovan Atletico Madrid Numancia Stranieri
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 08:24
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 08:26

Horațiu Moldovan a debutat aseară în tricoul echipei spaniole, după ce a așteptat șase luni să-și facă apariția pe teren.

Transferat de la Rapid București la începutul anului pentru suma de 800.000 de euro, Moldovan a jucat primele sale minute sub comanda lui Diego Simeone într-un meci amical împotriva celor de la CD Numancia.

După 25 de partide consecutive cu gigantul Jan Oblak între buturi, "El Cholo" i-a dat șansa lui Horațiu Moldovan să arate ce poate, oferindu-i prima repriză a meciului contra echipei din liga a patra spaniolă.

• Horațiu Moldovan, Fussballiebe (mingea oficială a Euro 2024) / Foto - Gabriel Chirea

Horațiu Moldovan era să se facă de râs la debut

În minutul 24 al partidei, Moldovan a fost la un pas de a primi un gol spectaculos. Unai Rementeria, observându-l ieșit din poartă, a încercat un lob curajos de la centrul terenului. Din fericire pentru portarul român, mingea a trecut pe lângă poartă.

După o primă repriză tensionată, Moldovan a fost înlocuit la pauză de tânărul spaniol Antonio Gomis, în vârstă de 21 de ani. Gomis a avut o evoluție remarcabilă, unde a apărat chiar și o lovitură de la 11 metri. Formația din capitala Spaniei s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost 1-1 la finalul timpului regulamentar.

Pentru Atletico Madrid urmează încă trei meciuri amicale, împotriva echipelor Getafe, Kitchee și Juventus. Aceste meciuri vor fi ocazii excelente pentru portarul român să-și demonstreze valoarea și să câștige încrederea lui Simeone.

Horațiu Moldovan a spus că se gândește la plecarea de la Atletico

"Am văzut că s-a spus și asta, că stau la Atletico pentru că am ales banii. Uite, Betis îmi dădea mai mulți bani decât Atletico Madrid și n-am ales banii. Pe Atletico Madrid nu o poți refuza!

Clar, nu sunt genul căruia să-i placă să facă excursii. Nu știu dacă vara asta - depinde ce va fi la European și ce oportunități îmi vor veni - dar da, clar vreau ori vara asta, ori la iarnă să merg undeva unde să joc.

Dacă o să îmi apară o echipă foarte bună dintr-un campionat puternic... nu sunt convins, dar depinde de mine ce o să fac la Campionatul European și ce apare", declara Horațiu Moldovan, la începutul lunii iunie, în podcastul Tare de tot.