Horațiu Moldovan a fost din nou titular în poarta lui Atletico Madrid. Cum s-a descurcat de această dată

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Stranieri Horațiu Moldovan
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 19:55
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 20:01

Horaţiu Moldovan (26 de ani) a fost din nou titular în poarta lui Atletico Madrid.

Portarul român Horaţiu Moldovan a jucat titular miercuri, în amicalul pe care echipa sa, Atletico Madrid, l-a câştigat, la Hong Kong, în faţa formaţiei locale Kitchee SC, scor 6-1.

Diego Simeone a început partida de la Hong Kong cu Horaţiu Moldovan titular. Madrilenii au avut un start foarte bun cu echipa locală Kitchee SC, nou venitul  atacant norvegian, Alexander Sorloth marcând de două ori în minutele 7 şi 8.

Moldovan, nelipsit din primul "11" al lui Atletico Madrid în amicale

Acesta a fost scorul pauzei, când tehnicianul lui Atletico a efectuat numai puţin de 11 schimbări. Printre jucătorii schimbaţi s-a numărat şi Horaţiu Moldovan, înlocuit de Antonio Gomis.

În final, Atletico Madrid a învins cu 6-1. Horaţiu Moldovan a început ca titular toate cele trei meciuri de pregătire disputate de Atletico Madrid în această vară (1-1 cu Numancia, 3-1 cu Getafe, 6-1 cu Kitchee SC), fiind înlocuit de două ori la pauză şi odată în minutul 61.

Dacă în primele două meciuri Moldovan nu a scăpat fără gol primit, portarul român a reușit că păstreze poarta intactă în primele 45 de minute ale meciului cu Kitchee SC.

Conform presei spaniole, Horaţiu Moldovan ar putea ajunge la Leganes, echipă nou promovată în La Liga.