Horatiu Moldovan Adrian Rus Andres Sfait marius marin Serie B Stranieri
Data publicarii: Marti 27 August 2024, 23:30
Data actualizarii: Marti 27 August 2024, 23:29

Seară cu români în al doilea eșalon al Italiei.

Marți seară au avut loc șapte meciuri în Serie B. Au jucat și trei echipe la care sunt legitimați români: Sassuolo (Horațiu Moldovan, Daniel Boloca integralist), Pisa (Marius Marin și Adrian Rus), respectiv Salernitana (Andres Sfait).

Sassuolo a întâlnit-o în deplasare pe Bari, în etapa cu numărul trei. La capătul celor 90 de minute, partida s-a încheiat 1-0 în favoarea lui Sassuolo, care a jucat cu un om în minus din minutul 35 (Lovato, cartonaș roșu; Thorstvedt, gol 19').

Pisa, în schimb, a remizat în deplasare. Doar Marius Marin a evoluat împotriva lui Cittadella, integralist. Adrian Rus a fost rezervă neutilizată (Arena 8', Vita 25').

Salernitana, fără Andres Sfait, rezervă neutilizată, a câștigat ”acasă”, pe ”Stadio Arechi” din Salerno cu 3-2 (Simy 1', Valencia 60', Braaf 85'; Tutino 4', Coda 21').