Horațiu Moldovan a făcut legea în Atletico Madrid - Juventus 2-0! Românul a fost integralist + paradă superbă

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Jan Oblak juventus Stranieri
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 17:55
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 18:13

Portarul român Horațiu Moldovan a primit o nouă șansă între buturile spaniolilor.

Atletico Madrid - Juventus 2-0 | Horațiu Moldovan a fost integralist

UPDATE 17:55: Final de meci! Atletico Madrid a ieșit victorioasă iar Horațiu Moldovan a jucat toate cele 90 minute, fără gol primit!

UPDATE 17:45: Moldovan, paradă senzațională! Românul i-a blocat șutul lui Kenan Yildiz! După 10 minute a venit și golul de 2-0 pentru madrileni, înscris de Coreea.

UPDATE 17:11: Patru schimbări au fost făcute în cadrul echipei lui Simeone și Moldovan nu se numără printre ele! Mai mult, Joao Felix a înscris în minutul 48. Madrilenii conduc.

UPDATE 17:05: S-a reluat jocul pe stadionul "Gamla Ullevi" din Goteborg.

UPDATE 16:47: Prima repriză s-a terminat!

UPDATE 16:35: Moldovan trăiește cu emoții finalul primei reprize! Dusan Vlahovic a avut încă un șut puternic pe lângă poarta românului în minutul 29.

UPDATE 16:20: După 20 minute de joc, portarul român nu a avut nicio intervenție. Italienii nu au avut momentan niciun șut pe poartă și doar Dusan Vlahovic și-a încercat norocul, dar șutul său nu i-a pus probleme lui Moldovan, execuția trecând cu mult pe lângă.

UPDATE 16:05: Așa arată echipa de start a spaniolilor:

• Moldovan - Witsel, Azpilicueta, Le Normand, Llorente - Lino, Koke, De Paul, Riquelme - Griezmann, Sorloth
Știre inițială
  • Atletico urmează să dispute un meci amical cu Juventus, duminică, de la ora 16:00.

Până în prezent, Horațiu Moldovan nu a avut ocazia să fie titular într-un meci oficial pentru Atletico Madrid, fiind rezervă pentru portarul de renume mondial Jan Oblak. Totuși, cu Oblak absent din lotul madrilenilor pentru seria de meciuri amicale din această vară, Moldovan a profitat de această oportunitate pentru a-și demonstra valoarea.

Horațiu Moldovan, titular surpriză în Atletico Madrid - Juventus!

După ce a evoluat ca titular în amicalele anterioare împotriva celor de la Getafe și Kitchee, unde a fost înlocuit în minutul 60 de Antonio Gomis, Moldovan a fost păstrat în poartă și pentru ultimul test al verii, împotriva lui Juventus, la Goteborg. Acest meci reprezintă o șansă majoră pentru portarul român de a impresiona și de a-și asigura un loc important în echipa madrilenă înainte de debutul oficial al sezonului.

Viitor incert, dar promițător pentru Moldovan

Deși a fost aproape de a părăsi Atletico Madrid în această vară, fiind dorit de echipe precum Celtic și Betis, Moldovan a rămas la club și continuă să lupte pentru un loc în echipa lui Simeone. Totuși, presa spaniolă sugerează că viitorul său la Atletico rămâne incert, existând șanse ca acesta să fie împrumutat la Leganes, echipă nou promovată în La Liga.

Cu sezonul din La Liga urmând să înceapă pe 19 august, când Atletico se va deplasa la Villarreal, viitorul portarului român ar putea deveni mai clar în zilele următoare.