VIDEO Ianis Hagi, în sfârșit pe teren și decisiv în minutul 90+9 contra unei echipe de Champions League!

Ianis Hagi alaves Aleix Garcia Girona Luis Garcia Stranieri
Data publicarii: Sambata 11 Mai 2024, 08:18
Data actualizarii: Sambata 11 Mai 2024, 08:32

Tricolorul nu mai jucase deloc după meciurile amicale ale naționalei României din luna martie.

Alaves, cu Ianis Hagi în sfârșit din nou pe teren, a încheiat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, scor 2-2, meciul cu Girona, în etapa a 35-a din La Liga.

Oaspeţii, la care fostul dinamovist Aleix Garcia, în mond normal căpitan, a intrat abia pe parcursul întâlnirii, au deschis scorul în minutul 4, când Eric Garcia a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Viktor Tsygankov.

Alaves a reacţionat şi a egalat opt minute mai târziu, prin Jon Guridi, care a primit pasa de la Giuliano Simeone, fiul ”eternului” antrenor Diego Simeone de la Atletico Madrid, club care l-a și împrumutat pe junior la echipa lui Ianis.

Girona a intrat în avantaj la pauză, după ce Artem Dovbyk a pasat şi Yangel Herrera a înscris. Antrenorul gazdelor, Luis Garcia, a apelat la Ianis Hagi, pe care l-a trimis în teren în minutul 63, în locul lui Carlos Benevidez.

Alaves a reuşit să egaleze în minutul 90+9, prin acelaşi Guridi, dintr-o ușoară deviere contabilizată ca pasă decisivă a românului.

Ianis Hagi nu mai jucase deloc după meciurile amicale ale naționalei României din luna martie.

În clasamentul din La Liga, Girona e pe locul secund, cu 75 de puncte, deja calificată în grupele Champions League, în timp ce Alaves e pe 11, cu 42 de puncte, salvată de la retrogradare.