Il Luce si Rat raman cu un singur trofeu! Sahtior a fost invinsa in finala Cupei Ucrainei! Stranieri

Formatia antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a pierdut, duminica, finala Cupei Ucrainei, cu scorul de 0-1 (0-0), in fata echipei Vorskla Poltava, intr-o partida disputata pe stadionul Dnepr din orasul Dnepropetrovsk.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Sachko, in minutul 49.

Detinatoarea Cupei UEFA, Sahtior Donetk, a evoluat in inferioritate numerica din minutul 56 al partidei, in urma eliminarii jucatorului brazilian Fernandinho.
Vorskla: Dolhanski - Despotovski, Dallku, Krasnopiorov, Markoski - Kulakov (Glavina 81'), Sachko (Ianuzi 71'), Curri, Iarmas - Cesnakov, Iesin (Loktionov 89'). Antrenor: Mikola Pavlov.

Sahtior: Piatov - Srna, Kucher, Cigrinski, Sevciuk - Hubschman, Gai (Willian 55'), Fernandinho, Jadson (Lewandowski 75'), Luiz Adriano, Kladkii (Selezniov 64').

Antrenor: Mircea Lucescu.

Jucatorul roman Razvan Rat a fost rezerva la Sahtior.

In acest sezon, Mircea Lucescu si Sahtior au castigat un singur trofeu, Cupa UEFA, dupa ce in campionatul Ucrainei formatia din Donetk a ocupat locul doi, iar duminica a pierdut si finala Cupei.