Ironii în Italia după ce Răzvan Marin a atins doar o dată mingea contra lui Juventus: "Clona lui Roberto Carlos"

Ironii în Italia după ce Răzvan Marin a atins doar o dată mingea contra lui Juventus: Clona lui Roberto Carlos Stranieri

Răzvan Marin (27 de ani) a fost introdus cu câteva secunde înainte de finalul meciului Juventus - Empoli 1-1, contând pentru etapa 22 din Serie A.

Empoli a obținut un punct important pe terenul liderului Juventus în cursa pentru evitarea retrogradării, iar introducerea lui Răzvan Marin în minutul 90+4 a părut o schimbare efectuată la trecerea timpului.

Marin i-a luat locul lui Cambiaghi și s-a dus direct să execute o lovitură liberă de la mare distanță, însă a trimis mult peste poarta lui Szczesny. A fost singura atingere din meci a mijlocașului român.

Momentul din finalul partidei de la Torino a fost ironizat de comentatorul italian Matteo Bonetti, de la CBS.

"Îmi place că Răzvan Marin a fost introdus de Empoli doar pentru a executa lovitura liberă. De parcă ar fi o clonă a lui Roberto Carlos, care bate constant de la 40 de metri. Toată această pregătire doar pentru a trimite ulterior mingea în afara stadionului", a scris Matteo Bonetti.

Răzvan Marin a fost titular în doar unul dintre ultimele șase jocuri ale lui Empoli din campionat.

Empoli rămâne pe loc retrogradabil după remiza cu Juventus

Liderul Juventus a făcut un pas greșit în lupta pentru titlul din Serie A. Torinezii au jucat din minutul 18 în inferioritate numerică, după ce atacantul Arkadiusz Milik a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Totuși, tot Juventus a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Dusan Vlahovic a marcat în minutul 50, după un corner, însă Empoli a restabilit egalitatea 20 de minute mai târziu, când Tommaso Baldanzi l-a învins pe Wojciech Szczesny cu un șut din afara careului.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar punctul este foarte important pentru Empoli, care luptă pentru evitarea retrogradării. Trupa lui Răzvan Marin ocupă locul 19, penultimul, cu 17 puncte, la o lungime în spatele ultimei poziții care asigură salvarea.

De partea cealaltă, Juventus este lider în Italia, cu 53 de puncte, însă are două meciuri în plus față de Inter Milano, 51 de puncte.