Man nu a reușit să mai impresioneze, iar pe durata primei reprize nu a reușit să pună pericol la poarta adversă în niciun moment, motiv pentru care Fabio Pecchia a decis să îl înlocuiască la pauză cu Gabriel Charpentier.

Dennis Man, criticat de italieni după meciul cu Empoli

Mutarea s-a dovedit a fi inspirată, pentru că Gabriel Charpentier a marcat pentru 1-1 în minutul 80, după ce scorul fusese deschis în minutul 35 în urma autogolului lui Coulibaly. Parma putea obține cele trei puncte, dar Bonny a ratat un penalty în minutul 83.

Valentin Mihăilă a fost trimis în teren abia în minutul 84, în locul lui Adrian Bernabe, dar nici fostul jucător al Universității Craiova nu a reușit să încline balanța în favoarea Parmei.

Man a primit nota cinci din partea celor de la Parma Live, care au remarcat că fotbalistul român nu se mai ridică la înălțimea prestațiilor din debutul sezonului. Totuși, italienii consideră că acest lucru are legătură cu bandajul purtat de Dennis Man sub genunchiul stâng.

Man continuă să nu fie la cel mai bun nivel și pare că este din cauza acelui bandaj. Performanța lui are mult de suferit: nicio sclipire, nicio pasă demnă de el. La fel ca în meciul contra lui Como, a fost scos din ritm pe toată durata celor 45 de minute”, au scris italienii.

Și cei de la TuttoMercatoWeb l-au criticat pe internaționalul român și i-au acordat tot nota 5: ”A fost o zi proastă și pentru el. A fost închis de fundașii lui Empoli și nu a fost niciodată în mijlocul acțiunii. Nu este o coincidență că a rămas în vestiar la pauză”.