Formația londoneză o va întâlni pe nimeni alta decât Manchester City, campioana Angliei și o echipă redutabilă în competițiile eliminatorii.

Lovitură pentru Radu Drăguşin! Cu cine a picat Tottenham în următorul tur al Cupei Ligii Angliei

În turul precedent, Tottenham a avut parte de emoții și a trecut la limită de Coventry City, echipă din eșalonul secund englez. Meciul a fost unul extrem de echilibrat, cu Coventry deschizând scorul prin Thomas-Asante în minutul 63.

Tottenham a reușit egalarea târziu, în minutul 88, prin Djed Spence, iar calificarea a fost obținută grație golului lui Brennan Johnson în ultimele minute.

Totuși, ghinionul a lovit imediat după calificare, când Tottenham a aflat că următorul adversar va fi Manchester City, echipă pe care nu a mai reușit să o învingă într-un meci eliminatoriu din 2007.

Mai mult, cele două echipe s-au întâlnit și în finala Cupei Ligii din 2021, când Aymeric Laporte a înscris unicul gol al partidei, aducând trofeul la Manchester.

Radu Drăgușin, fundașul român al lui Tottenham, a jucat integral în victoria contra Coventry și va avea o sarcină și mai dificilă în fața starurilor lui Pep Guardiola. City, care a eliminat Watford în turul precedent cu 2-1.

Programul complet al optimilor Cupei Ligii Angliei

Partidele din optimile Cupei Ligii sunt programate pentru sfârșitul lunii octombrie, iar Tottenham va trebui să-și gestioneze atent meciurile, având în vedere că echipa va debuta și în noul sezon european, într-un meci cu Qarabag din UEFA Europa League, joi seară, de la ora 22:00.