VIDEO Marius Marin, impecabil sub ochii lui Mircea Lucescu, dar schimbat la pauză de Pippo Inzaghi! Deposedarea de clasă cu care i-a cucerit pe italieni

marius marin Adrian Rus Filippo Inzaghi Mircea Lucescu Pisa Stranieri
Data publicarii: Marti 13 August 2024, 11:09
Data actualizarii: Marti 13 August 2024, 11:15

Tricolorul a debutat în noul sezon la Pisa în meciul din Coppa Italia cu Frosinone.

Pisa (Serie B) a trecut în turul 1 din Coppa Italia de Frosinone (ajunsă și ea în Serie B), scor 3-0 în deplasare, iar la învingători mijlocașul român Marius Marin a jucat impecabil.

Deposedarea sa de clasă, care a dus la deschiderea scorului de către Matteo Tramoni (28), i-a cucerit pe italieni, care l-au lăudat pe tricolor pentru cele 45 de minute jucate, prestația sa fiind notată cu 6,5 (SportFace.it).

La pauză, când scorul era deja 2-0 (Nicholas Bonfanti a dublat avantajul în minutul 44), Marius Marin a fost schimbat de Filippo ”Pippo” Inzaghi, după ce primise și ”clasicul” cartonaș galben.

Adrian Rus nu a prins echipa la Pisa

Meciul s-a terminat 3-0, după ce Alessandro Arena și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în penultimul minut de joc.

Celălalt român de la Pisa, Adrian Rus, a rămas pe banca de rezerve.

La meciul din Coppa Italia a asistat și noul selecționer al României, Mircea Lucescu.