"Mesajul" transmis de Ianis Hagi pentru Rangers după victoria României în Nations League

Mesajul transmis de Ianis Hagi pentru Rangers după victoria României în Nations League Stranieri

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Ciprului cu scorul de 3-0, pe AEK Arena din Larnaca, în grupa a doua din Liga C a Ligii Naţiunilor.

România a tranşat soarta meciului din prima repriză, prin golurile marcate de Dennis Man (16), Răzvan Marin (25 - penalty) şi Radu Drăguşin (36).

A fost a treia victorie a tricolorilor în această campanie, după cele cu Kosovo în deplasare (3-0) şi Lituania la Bucureşti (3-1). România va juca următorul meci cu Lituania, marţi, la Kaunas (21:45).

România este lider în grupă, cu 9 puncte, urmată de Kosovo, 6 puncte, Cipru, 3 puncte, Lituania, 0 puncte.

Ce au scris scoțienii despre prestația lui Ianis Hagi

Jurnaliștii au apreciat evoluția lui Ianis Hagi, introdus pe teren în minutul 72, considerând că s-a implicat în joc și a încercat să creeze cât mai multe faze periculoase.

"Ianis Hagi a avut o evoluție decentă pentru România în meciul din Nations League, împotriva Ciprului. Chiar dacă a fost introdus pe teren în minutul 72, a avut impact asupra jocului și a reușit să marcheze, însă golul a fost anulat pentru offside.

Ianis a avut parte de o revenire tristă la Rangrs, însă rămâne un performer cheie pentru România și evoluția sa arată semne încurajatoare pentru Rangers.

În cele 18 minute s-a implicat în acțiuni imediat, a avut o precizie a paselor de 78%, una dintre acestea fiind considerată 'pasă cheie'. A câștigat 100% din dueluri și a intervenit chiar și cu un tackling", au scris jurnaliștii de la ibroxnews.com.