Convocat de Mircea Lucescu pe lista preliminară a stranierilor pentru meciurile cu Cipru și Lituania, Daniel Paraschiv este în căutarea formei de altădată. Atacantul de 25 de ani, care din acest sezon joacă la Real Oviedo, în Segunda División, continuă adaptarea greoaie în Spania.

După ce în urmă cu o rundă a fost rezervă neutilizată, în meciul alor săi cu Eldense (1-1), Paraschiv a revenit pe teren la victoria mare a lui Oviedo cu Eibar, scor 1-0. Din păcate, vârful român a fost trimis pe gazon abia în minutul 81, în locul lui Alemão, titularul din atac și autorul golului victoriei pentru asturieni.

Daniel Paraschiv, nota 5 pentru cele nouă minute jucate cu Eibar

A fost a cincea apariție a lui Daniel Paraschiv pentru Oviedo în această stagiune. În total, românul a adunat 60 de minute jucate pentru noua sa echipă, fără să marcheze sau să ofere vreo pasă decisivă.

Pentru prestația din meciul cu Eibar, publicația Killer Asturias l-a notat cu 5, cea mai mică notă de la Oviedo. „A fost trimis pe teren în ultima parte a meciului și abia a apucat să intre în joc”, a scris sursa citată.

Publicațiile La Voz de Asturias și El Desmarque nici măcar nu i-au acordat calificativ. „L-a înlocuit pe Alemão în ultimele minute. N-a avut timp să-și facă simțită prezența”, a notat La Voz de Asturias.

Daniel Paraschiv e urmărit de Mircea Lucescu

Oviedo a plătit 750.000 de euro celor de la Hermannstadt în schimbul lui Daniel Paraschiv. Totodată, clubul din Sibiu va încasa și 25% dintr-un viitor transfer al atacantului. Momentan, Paraschiv e cotat la 1 milion de euro, potrivit Transfermarkt.

După victoria cu Eibar, Oviedo a urcat în clasament. Este pe poziția a noua, cu 11 puncte în șapte runde, la doar o lungime de locurile care duc la barajul pentru promovare în La Liga.

Daniel Paraschiv are o selecție pentru naționala României. A debutat într-un amical cu Republica Moldova, scor 5-0, în care a și marcat.