Napoli – Parma 2-1. ”Cruciații” plătesc pentru gafa lui Suzuki! Dennis Man, integralist

Napoli Dennis Man Parma valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 31 August 2024, 23:45
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 00:31

Meciul Napoli – Parma s-a încheiat cu scorul de 2-1, în etapa a treia din Serie A.

Final nebun de meci la Napoli - Parma

Parma a fost mai periculoasă în prima repriză. ”Cruciații” au lovit de două ori bara și au deschis scorul în minutul 19 prin Bonny, care a transformat un penalty obținut tot de el.

În repriza secundă, Napoli a controlat jocul, iar finalul meciului a fost unul nebun. Parma a rămas în zece jucători din minutul 76, când portarul Suzuki a văzut al doilea cartonaș galben, iar, pentru că Fabio Pecchia a epuizat toate schimbările, în poartă a trecut Delprato.

Echipa lui Antonio Conte a restabilit egalitatea în minutul 90+2, prin Romelu Lukaku. În al șaselea minut al prelungirilor, Anguissa a înscris cu capul și i-a adus victoria lui Napoli.

Napoli - Parma 2-1

Min. 90+15: Final de meci!

Min. 90+15: Ocazie uriașă pentru Parma! Meret are o intervenție superbă la ocazia lui Almqvist.

Min. 90+6: GOOOL NAPOLI! Anguissa se înalță la o centrare în careul Parmei și trimite cu capul în poarta apărată de Del Prato.

Min. 90+2: GOOOL NAPOLI! Romelu Lukaku primește balonul în careu, șutează cu stângul și îl învinge pe Delprato.

Min. 88: Simeone este faultat în careu, iar centralul dictează penalty. Arbitrul este chemat la VAR și revine asupra deciziei.

Min. 75: Suzuki are o intervenție hazardată în afara careului și vede al doilea cartonaș galben. Delprato, fundașul Parmei, intră în poarta ”Cruciaților”.

Min. 66: Ocazie Napoli! Buongiorno ajunge la o centrare aruncată în careul Parmei și trimite din alunecare în bara transversală.

Min. 59: Ocazie Parma! Man are o acțiune frumoasă în partea dreaptă, pătrunde în careu și șutează cu stângul, dar mingea este respinsă de defensiva adversă.

Min. 55: Ocazie Napoli! Kvaratshkhelia șutează periculos, dar Suzuki respinge bine.

Min. 51: Ocazie Napoli! Kvaratshkhelia șutează de la marginea careului, dar mingea este deviată și ajunge în brațele lui Suzuki.

Min. 40: Ocazie Napoli! Kvaratskhelia șutează din careu, dar Suzuki are o intervenție inspirată și reușește să respingă.

Min. 32: Ocazie Parma! Bernabe șutează de la distanță, însă mingea trece la o palmă de bara din stânga lui Meret.

Min. 19: GOOOL PARMA! Bonny șutează bine de la punctul cu var și deschide scorul.

Min. 18: Penalty pentru Parma! Bonny pătrunde în careu, dar este împiedicat de Buongiorno, iar centralul dictează penalty.

Min. 15: Ocazii imense pentru Parma! Kowalski reia cu capul din fața porții, dar nimerește bara transversală, faza continuă, iar balonul ajunge la Sohm care șutează dintre fundașii adverși, însă lovește bara laterală.

Min. 11: Ocazie Parma! Mihăilă primește mingea în careul advers, încearcă să șuteze cu dreptul, dar Lobotka reușește să îl încurce pe internaționalul român, iar mingea trece departe de poartă.

Min. 4: Ocazie Napoli! Kvaratskhelia primește balonul în interiorul careului și șutează din întoarcere puțin peste bara transversală.

Min. 1: Începe meciul!

Napoli (3-4-2-1): Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Buongiorno – Mazzocchi, Anguissa, Lobotka, Olivera - Politano, Kvaratskhelia - Raspadori

Antrenor: Antonio Conte

Parma (4-2-3-1): Suzuki - Coulibaly, Balogh, Circati, Valeri - Bernabe, Kowalski - Man, Sohm, Mihăilă - Bonny

Antrenor: Fabio Pecchia

Dennis Man și Valentin Mihăilă, titulari la Napoli - Parma

Dennis Man a avut un start excelent de sezon la Parma. Internaționalul român a marcat deja două goluri, împotriva Fiorentinei, scor 1-1, și în fața lui AC Milan, scor 2-1.

Înaintea meciului cu formația pregătită de Antonio Conte, presa din Italia a anunțat că atât Dennis Man, cât și Valentin Mihăilă vor fi titulari la echipa lui Fabio Pecchia.

După primele două etape din Serie A, Parma ocupă locul șase în clasament, cu patru puncte acumulate, în timp ce Napoli este pe a noua poziție a ierarhiei, cu trei puncte. În prima etapă, echipa lui Antonio Conte a pierdut în fața celor de la Verona, scor 0-3, însă au reușit să bifeze prima victorie a stagiunii în fața Bolognei, scor 3-0.