VIDEO Nicolae Stanciu, meci mare contra starurilor de la Al Ahli: assist și transversală zguduită. Damac s-a prăbușit în prelungiri

Nicolae Stanciu Al Ahli Cosmin Contra Damac florin nita Stranieri
Data publicarii: Vineri 20 Septembrie 2024, 21:32
Data actualizarii: Vineri 20 Septembrie 2024, 21:31

Damac, echipa antrenată de Cosmin Contra, a pierdut dramatic pe terenul lui Al Ahli, scor 2-4, în runda a patra din campionatul Arabiei Saudite.

Nicolae Stanciu, meci mare contra starurilor de la Al Ahli

Cu Florin Niță și Nicolae Stanciu titulari, Damac s-a văzut condusă din minutul 13, după un gol reușit de tânărul mijlocaș spaniol Gabri Veiga. Echipa lui Cosmin Contra a reușit să egaleze în prelungirile primului act, când Nicolae Stanciu a executat un corner, iar Ayman Fallatah a marcat cu o execuție spectaculoasă.

Ivan Toney, atacantul cumpărat recent de Al Ahli de la Brentford, pentru 42 de milioane de euro, l-a învins pe Florin Niță în minutul 46 și a dus scorul la 2-1, însă Damac a revenit din nou.

În minutul 66, Damac a beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri. Stanciu a executat și a izbit transversala lui Edouard Mendy, iar fundașul Farouk Chafai a profitat și a împins mingea în poartă.

Florin Niță a încasat goluri în minutele 90+8 și 90+16

Damac a pierdut dramatic, Roberto Firmino reușind golul de 3-2 pentru Al Ahli în minutul 90+8, după un corner. Asistentul ridicase fanionul pentru ofsaid, însă golul a fost validat după intervenția VAR.

Al Ahli a înscris încă o dată în minutul 90+16, când Ivan Toney a reușit dubla și a stabilit scorul final, 4-2.

• La Al Ahli, pe lângă Mendy, Veiga sau Toney au mai jucat fotbaliști importanți precum Ibanez, Demiral, Kessie, Mahrez sau Firmino.

Damac are un start modest de campionat, cu doar trei puncte strânse în primele patru etape. Echipa lui Cosmin Contra se află pe locul 15.