Nota 4: „Imprecis!” Atacantul pe care Lucescu îl vrea la națională, criticat dur de presa din Spania

daniel paraschiv Echipa Nationala Mircea Lucescu Oviedo Stranieri
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 18:18
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 18:17
A jucat 25 de minute, fără să impresioneze.

Transferat în această vară la Real Oviedo, în Segunda División, Daniel Paraschiv (25 de ani) se adaptează greu la fotbalul din Spania. Atacantul român, urmărit de Mircea Lucescu și dorit în trecut de granzii din Liga 1, nu a fost încă titular la Oviedo și nu a marcat în acest debut de sezon.

În etapa de la sfârșitul săptămânii trecute, Paraschiv a evoluat 25 de minute în meciul câștigat de Oviedo cu Cartagena (1-0). Românul i-a luat locul lui Alemão, când scorul era 0-0, dar nu a reușit să se remarce. Santiago Colombatto, în minutul 82, a înscris singurul gol al jocului.

Daniel Paraschiv, criticat de presa din Spania: „Imprecis!”

După prestația lui Paraschiv, publicația Killer Asturias scrie că „momentan sunt puține lucruri pozitive de remarcat la român”. Sursa citată i-a dat atacantului nota 5 și a mai scris: „Dinamic, proaspăt și cam atât. A avut o cursă în viteză când apărarea adversă nu era atentă, dar nu a finalizat”.

La Voz de Asturias a fost și mai dură cu vârful român. I-a acordat nota 4, cel mai mic calificativ de la Oviedo, și a scris că Paraschiv „a avut la dispoziție 25 de minute, dar a fost imprecis și nu a finalizat corect, cu capul, o centrare venită din lateral”.

Daniel Paraschiv la Oviedo: 51 de minute în cinci etape

Transferat de la Hermannstadt în schimbul a 750.000 de euro, sibienii păstrând și 25% dintr-o mutare ulterioară, Paraschiv a adunat doar 51 de minute jucate pentru Oviedo în primele cinci runde. Românul e, pe moment, cel mult a doua opțiune în avanposturile echipei din Asturia.

Oviedo ocupă locul 10 în Segunda División, cu șapte puncte. Daniel Paraschiv are o selecție pentru naționala României. A debutat într-un amical cu Republica Moldova, scor 5-0, în care a și marcat.