Ocazie mare pentru Alibec! Presa din Italia: "Merita mai multe sanse!"

Ocazie mare pentru Alibec! Presa din Italia: Merita mai multe sanse! Stranieri

Alibec a jucat 35 de minute in partida pierduta de Inter cu Lazio Roma.

"Trimis pe teren intr-un moment dificil. Nu este salvatorul patriei", a notat direttanews.it, care i-a acordat lui Alibec nota 5.5.

Corriere dello Sport l-a notat pe jucatorul din Romania cu 5, iar tuttomercatoweb.com i-a acordat lui Alibec nota 6 si a scris ca a aratat "determinarea corecta".

Datasport, care l-a notat pe Denis Alibec tot cu 6, considera ca a fost implicat in joc si a incercat sa iasa in evidenta. "L-a ajutat pe Pandev. Nu poate face mai mult. Merita alte sanse", adauga sursa citata.

Celalalt roman care a evoluat in meciul Lazio - Inter, scor 3-1, disputat vineri, Stefan Radu, de la echipa din Roma, a primit note de 6 si 6.5 din partea presei italiene. "Prestatie buna a fundasului", scrie direttanews.it, in timp ce tuttomercatoweb.com noteaza ca Radu a avut o evolutie buna in faza defensiva, dar a facut si erori grosolane in alte aspecte ale jocului, in ceea ce priveste precizia.

Formatia Lazio Roma, cu fundasul Stefan Radu integralist, a invins vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa Internazionale Milano, la care Denis Alibec a intrat pe teren in repriza a doua, intr-un meci din etapa a XV-a a campionatului Italiei.

Stefan Radu a primit un cartonas galben, in minutul 83, si, conform presei italiene, va rata urmatoarea partida din campionat.

Alibec a intrat pe teren la Inter in minutul 54, in locul lui Muntari. Fundasul Cristian Chivu, accidentat, nu a facut parte din lotul pentru acest meci.