LIVE TEXT Parma - Cagliari 2-2, ACUM. Răzvan Marin, GOL FABULOS după reușita lui Dennis Man

Parma - Cagliari 2-2, ACUM. Răzvan Marin, GOL FABULOS după reușita lui Dennis Man Stranieri

Parma - Cagliari se joacă în această seară, de la ora 21:45, în runda a șasea din Serie A. Dennis Man și Valentin Mihăilă sunt titulari la gazde, în timp ce Răzvan Marin începe din postura de rezervă la oaspeți.

Minutul 87: GOL Parma! Hernani transformă penalty-ul.

Minutul 75: GOL Cagliari, GOL Răzvan Marin! Intrat de doar două minute pe teren, mijlocașul român reușește un gol de generic: preluare la marginea careului și minge plasată sub transversală, fără șansă pentru Suzuki.

Minutul 73: Intră și Răzvan Marin! Mijlocașul lui Cagliari îi ia locul lui Luvumbo.

Minutul 65: Man, aproape și de assist! Dennis conduce un contraatac rapid și pasează în spate pentru Sohm, care șutează foarte slab din poziție ideală.

Minutul 62: GOL Parma, GOL Dennis Man! Coulibaly se distrează în flancul stâng cu fundașii lui Cagliari și scoate perfect în centrul careului pentru Man, care înscrie cu un șut cu piciorul stâng. Este al treilea gol pentru Man în acest sezon de Serie A, după doar șase etape. Românul a reușit și un assist.

Minutul 60: Ocazie Dennis Man! Românul primește o pasă lungă de la Bernabe, preia perfect, intră în careu și șutează în diagonală. Mingea trece printre picioarele lui Scuffet și milimetric pe lângă bară.

Minutul 46: Începe repriza secundă, dar fără Mihăilă! La pauză, Fabio Pecchia i-a înlocuit pe Valentin Mihăilă și Emanuele Valeri, în locul lor intrând Pontus Almqvist, respectiv Woyo Coulibaly.

Minutul 45+2: Pauză, Parma - Cagliari 0-1. Repriză modestă pentru echipa lui Man și Mihăilă.

Minutul 37: Dennis Man intră în interior și șutează puternic cu piciorul stâng de la 20 de metri, însă mingea trece pe lângă poarta lui Cagliari.

Minutul 34: GOL Cagliari! Oaspeții au continuat să fie mai periculoși și reușesc să deschidă scorul. Luvumbo centrează din flancul stâng, iar Nadir Zortea se înalță în careu și trimite imparabil cu capul. Fundașii Valeri și Balogh, fără reacție.

Minutul 17: Iese și Dennis Man la rampă! Starul Parmei ia o acțiune pe cont propriu, trece de doi adversari, însă portarul Scuffet iese în întâmpinare și prinde balonul.

Minutul 16: Ocazie Parma, ocazie Valentin Mihăilă! Internaționalul român primește în careu, însă șutează în plasa laterală.

Minutul 6: GOL anulat Cagliari! Yerry Mina împinge mingea în plasă dintr-un metru, după ce sarzii loviseră bară în urma unui corner. Reușita este anulată pentru un ofsaid după analiza VAR.

Minutul 3: Ocazie Cagliari! Piccoli reia cu capul din șase metri după un corner, dar Suzuki are o paradă excelentă.

Minutul 1: Începe meciul de pe Stadion Ennio Tardini.

• Antrenor: Davide Nicola

Parma, locul 15 în Serie A după 5 etape, vine după remiza dramatică împotriva lui Lecce, 2-2, cu cele două goluri reușite în prelungiri. Dennis Man, autorul a două goluri în acest sezon, este titular, la fel ca Valentin Mihăilă, care și-a trecut în cont un assist.

De partea cealaltă, Cagliari este ultima clasată din Italia, sarzii înregistrând până acum două remize și trei înfrângeri. Răzvan Marin este pentru prima dată rezervă în acest sezon, după ce în primele cinci etape a început din primul minut. Poarta oaspeților va fi apărată de Simone Scuffet, fostul goalkeeper de la CFR Cluj.

Gazzetta dello Sport: ”Există încredere în Bonny și Mihăilă, dar mai ales în Man!”

Înaintea meciului, italienii de la Gazzetta dello Sport au prefațat partida și au scris despre Parma că este ”cea mai nebună” echipă din Serie A. Jurnaliștii italieni l-au scos în evidență pe Dennis Man, pe care îl consideră cel mai periculos jucător din lotul lui Fabio Pecchia.

Parma lui Pecchia este una dintre cele mai nebune echipe ale campionatului: victoria cu Milan, revenirea celor de la Napoli din meciul direct și partida cu Lecce ne poate cauza confuzie, dar sunt mulți jucători care pot schimba jocul. Există încredere în Bonny și Mihăilă, dar mai ales în Man: este doar al 33-lea jucător din partea căruia se așteaptă goluri, dar este al optulea în ceea ce privește pasele decisive așteptate.

La Cagliari, totuși, Gaetano este unul dintre cei mai buni mijlocași: împotriva lui Empoli a fost foarte periculos, dar fără a marca”, au scris cei de la Gazzetta dello Sport.