VIDEO EXCLUSIV Parma - Palermo 0-1. Man și Mihăilă, OUT din Coppa Italia! Dennis a ratat un penalty contra echipei lui Nedelcearu

Parma Coppa Italia Palermo Voyo Stranieri
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 21:30
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 21:31

Parma, echipa lui Dennis Man și Valentin Mihăilă, a fost eliminată în turul secund din Coppa Italia, după 0-1, pe teren propriu, contra divizionarei secunde Palermo, echipă la care Ionuț Nedelcearu a fost titular.

Parma - Palermo 0-1, în Coppa Italia. Meciul a fost LIVE pe VOYO

Minutul 90+6: Final! Parma - Palermo 0-1. Trupa lui Ionuț Nedelcearu se califică în 16-imile Cupei Italiei, unde va înfrunta Napoli.

Minutul 81: Dennis Man și Ionuț Nedelcearu părăsesc terenul. Jucătorul Parmei este înlocuit de Kowalski, în timp ce în locul fundașului de la Palermo intră Patryk Peda.

Minutul 52: Valentin Mihăilă încasează un cartonaș galben după un fault comis în preajma propriului careu.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+5: Pauză! Parma - Palermo 0-1.

Minutul 45+2: GOL Palermo! Roberto Insigne, fratele mai celebrului Lorenzo, execută scurt un corner, reprimește, pătrunde în careu și marchează dintr-un unghi aproape imposibil.

Minutul 35: Ocazie Parma! Man ia o acțiune pe cont propriu, îi pasează lui Valentin Mihăilă și reprimește în mijlocul careului. Man încearcă o execuție spectaculoasă, însă șutul său ajunge direct în brațele portarului Gomis.

Minutul 20: Penalty ratat de Parma! Valentin Mihăilă obține lovitura de la 11 metri după ce este faultat în careu de Dimitrios Nikolaou, iar centralul dictează penalty după intervenția VAR. Dennis Man execută puternic, la firul ierbii, în stânga lui Alfred Gomis, însă goalkeeper-ul senegalez de la Palermo se întinde și respinge în corner.

Minutul 1: Începe meciul de pe Stadio Ennio Tardini!

Echipele de start | Dennis Man și Valentin Mihăilă sunt titulari la Parma, iar Ionuț Nedelcearu începe și el din primul minut la Palermo.

• Parma: Chichizola - Coulibaly, Balogh, Osorio - Valeri, Sohm, Cyprien, Estevez - Mihăilă, Bonny, Man
  • Rezerve: Corvi, Suzuki, Valenti, Del Prato, Circati, Hainaut, Camara, Anas Haj Mohamed, Mikolajewski, Kowalski, Partipilo
  • Antrenor: Fabio Pecchia
  • Palermo: Gomis - Diakite, Nedelcearu, Nikolaou, Lund - Ranocchia, Gomes, Blin - R. Insigne, Di Francesco - Brunori
  • Rezerve: Nespola, Desplanches, Jensen, Buttaro, Ceccaroni, Peda, Pierozzi, Vasic, Saric, Appuah, T. Henry, Di Mariano
  • Antrenor: Alessio Dionisi

Formația la care evoluează Dennis Man și Valentin Mihăilă a promovat în Serie A, iar în perioada de pregătire a disputat cinci amicale, în care internaționalii români s-au făcut remarcații prin evoluții foarte bune și goluri spectaculoase.

De cealaltă parte, Palermo a fost aproape de a ajunge în primul eșalon fotbalistic din Italia, formația la care evoluează Ionuț Nedelcearu fiind eliminată în semifinalele play-off-ului pentru promovare.

Dennis Man, fotbalistul român cu cel mai mare salariu din Serie A

Potrivit site-ului de specialitate Capology, Dennis Man este și cel mai bine plătit fotbalist român din Serie A, distanța față de următorii clasați fiind acum și mai mare. După jucătorul Parmei apar în ierarhie Ionuț Radu, care aparține în continuare de Inter Milano, și Răzvan Marin, revenit la Cagliari după împrumutul la Empoli, ambii încasând un milion de euro pe sezon.

Valentin Mihăilă, celălalt român de la Parma, a semnat și el recent prelungirea contractului cu Parma până în 2027. Fostul jucător al Universității Craiova câștigă anual 450.000 de euro.