"Perfecțiune!" Reacția lui Panduru după golul lui Dennis Man în poarta Fiorentinei

Parma Dennis Man Fiorentina valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 21:39
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 21:40

Basarab Panduru a comentat golul lui Dennis Man reușit sâmbătă seară, în Serie A, la meciul Parma - Fiorentina 1-1.

Cu Man și Mihăilă titulari la meciul care a consemnat revenirea clubului în Serie A, Parma a reușit o primă repriză excelentă contra Fiorentinei. Valentin Mihăilă a ratat o ocazie uriașă în minutul 5, când a șutat mult peste poartă din șase metri, iar Dennis Man a deschis scorul în minutul 23.

Reacția lui Panduru după golul lui Dennis Man în poarta Fiorentinei

Golul lui Man a fost precedat de o minge câștigată în preajma careului advers de atacantul Bonny. Internaționalul român a primit mingea la marginea careului mic și a șutat perfect cu piciorul stâng, fără șansă pentru portarul Terracciano.

Man și Mihăilă au fost înlocuiți în minutul 65, la scorul de 1-0, iar Parma a fost egalată 10 minute mai târziu după reușita din lovitură liberă a căpitanului Biraghi, venită după o gafă a goalkeeper-ului Suzuki. Fiorentina a jucat în inferioritate numerică din minutul 83, după ce Pongracic a văzut al doilea cartonaș galben, iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Basarab Panduru este încrezător că acesta poate fi sezonul lui Dennis Man și spune că golul în poarta Fiorentinei este marcă înregistrată pentru internaționalul român.

"Cred că da (n.r - Man va deveni un fotbalist important de Serie A). Te uiți pe meciurile jucate în ultimii ani, pe goluri. El a crescut corect. Are 10-11 goluri sezonul trecut. Totuși, e la o echipă mică, probabil Parma tot la retrogradare va fi, pe la ultimele șase. Probabil că în liga a doua merge, dar ai Bonny, Benedyczak, Mihăilă. Man e cel mai bătrân dintre ei.

Totuși, e o echipă tânără, prima ligă e diferită. Man, dacă știe ceva, asta o știe la perfecțiune. Interiorul ăsta e perfecțiune. El nu trebuie să se uite, și-a pus-o și acolo dă", a spus Basarab Panduru, la Prima Sport.

Pentru Parma urmează un nou duel tare, tot pe teren propriu, contra lui AC Milan, sâmbătă, 24 august, de la ora 19:30.