Performanță remarcabilă pentru Andrei Rațiu după prima etapă din La Liga. I-a depășit pe Mbappe și Vinicius Jr.

Andrei Ratiu la liga Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Vineri 23 August 2024, 18:41
Data actualizarii: Vineri 23 August 2024, 18:50

Rayo Vallecano s-a impus pe terenul celor de la Real Sociedad, scor 2-1, în prima etapă din La Liga.

Golurile celor de la Rayo Vallecano au fost înscrise de Jorge de Frutos (minutul 67) și Sergio Camello (minutul 84), în timp ce pentru Real Sociedad a punctat Martin Zubimendi (minutul 90+7).

Andrei Rațiu a avut o ratare monumentală chiar în startul partidei, când a încercat să deschidă scorul cu o rabona, fază care i-a iritat pe parte dintre fanii lui Rayo Vallecano, care au argumentat că internaționalul român nu ar fi trebuit să se complice și să șuteze simplu.

Andrei Rațiu, cel mai rapid jucător în prima etapă din La Liga

În timpul meciului cu Real Sociedad, internaționalul român a atins o viteză de 35,34 km/h, care a fost cea mai mare viteză a unui fostbalist în toate meciurile din prima etapă a campionatului spaniol.

Andrei Rațiu a fost urmat de Thierry Correia, jucătorul de la Valencia, cu 34,69 km/h, iar pe locul trei s-a aflat Sheraldo Becker de la Real Sociedad, cu 34,64 km/h, potrivit contului oficial de Instagram al La Liga.

A post shared by LALIGA (@laliga)

”Meciul a început energic, iar cuvintele antrenorului s-au adeverit: ’Vreau ca Rayo să verticalizeze și să își sufoce adversara în careul lor’. În prima parte a jocului, Nteka a început de la centrul terenului, Isi i-a pasat lui Embarba, care i-a așezat o minge perfectă lui Rațiu. Românul l-a driblat pe Remiro și a finalizat cu o rabona, dar fundașul advers a respins balonul de pe linia porții.

Balliu a intrat pe teren, după ce Rațiu s-a accidentat și a părăsit gazonul din cauza unui disconfort”, au scris cei de la Union Rayo.