"Postecoglou are o problemă acum". Ce se întâmplă cu Radu Drăgușin după ce a fost titular în Premier League

radu dragusin Paul Robinson Tottenham Stranieri
Data publicarii: Miercuri 04 Septembrie 2024, 18:26
Data actualizarii: Miercuri 04 Septembrie 2024, 18:38

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost integralist la Tottenham în eșecul suferit pe terenul lui Newcastle, 1-2, în runda a treia din Premier League.

Fundașul român a avut o prestație sigură și s-a remarcat cu două intervenții cruciale, câte una la începutul fiecărei reprize. Prima, în minutul 5, în fața lui Barnes, iar a doua, în minutul 47, la un duel cu Isak. Ambele secvențe au fost lăudate de Tottenham pe rețelele sociale.

Reacția lui Paul Robinson despre Radu Drăgușin

Fostul portar al celor de la Tottenham este de părere că Ange Postecoglou va avea probleme în a face echipa de start în următoarele etape, ținând cont că fundașul român a avut o evoluție solidă.

"Drăgușin este un jucător care îmi place. L-am urmărit la EURO 2024. Îmi place spiritul său de lider, dar și calitățile din defensivă.

Postecoglou are o problemă acum, deoarece are trei fundași centrali de calitate. Drăgușin a arătat ce poate, a jucat foarte bine. Cred că va fi un fel de rotație.

Dacă van de Ven nu este refăcut 100%, atunci se poate folosi de cuplul Drăgușin-Romero", a declarat Paul Robinson, citat de Tottenham News.

Nota primită de Radu Drăgușin pentru meciul cu Newcastle

Radu Drăgușin a primit nota șase din partea celor de la Spurs Web, care au scris că fundașul român are o parte din vină la cel de-al doilea gol al lui Newcastle: ”O primă repriză liniștită, dar Drăgușin a avut o intervenție incredibilă imediat după pauză prin care l-a oprit pe Alexander Isak să marcheze un gol sigur. A ratat o șansă bună din corner. A avut o parte din vină la al doilea gol al lui Newcastle, dar toată defensiva a fost de vină”.