Andrei Rațiu a înscris un gol spectaculos, cu o execuție la vinclu din afara careului, iar spaniolii au fost impresionați de prestația fotbalistului român, pe care nu îl mai văd foarte mult timp la gruparea din Vallecas.
Varianta prin care Andrei Rațiu poate ajunge la Barcelona, refuzată de Rayo Vallecano
Cotidianul Sport.es a scris din nou despre interesul Barcelonei pentru Andrei Rațiu. După eurogolul marcat de Rațiu în partida cu Sevilla, spaniolii susțin că cei din conducerea Barcelonei sunt din ce în ce mai deciși în ceea ce îl privește pe fotbalistul român.
Problema o reprezintă însă modalitatea în care catalanii vor încerca să îl transfere pe Rațiu. Având în vedere situația dificilă din punct de vedere economic pe care o traversează Barcelona, jurnaliștii spanioli susțin că Deco și Joan Laporta vor încerca să îi convingă pe cei de la Rayo Vallecano să îl cedeze pe Rațiu pentru o sumă modică, plus un jucător. Cu toate acestea, cei din conducerea lui Rayo Vallecano ar exclude această variantă, pentru că 50% din drepturile lui Rațiu îi aparțin lui Villarreal, iar suma primită s-ar înjumătăți.
”În ultimele săptămâni, numele lui Andrei Rațiu a fost menționat adesea în legătură cu Barcelona. Prestațiile bune ale jucătorului lui Rayo a trezit interesul catalanilor, care îl văd pe român ca o opțiune ’low cost’ pentru a întări flancul. Din acest motiv, prestația excelentă din meciul cu Sevilla nu ar fi putut fi mai oportună. (...)
Prețul transferului lui Andrei Rațiu ar urma să fie în jur de 12-13 milioane de euro, chiar dacă este încă necunoscut ce limită a fairplay-ului financiar va avea Barcelona în vară. Villarreal deține 50% din drepturile fotbalistului, motiv pentru care, într-un acord ipotetic, Rayo prioritizează o sumă de transfer în fața posibilității de a include un schimb de jucători în această afacere”, a scris Sport.es.