FOTO ȘI VIDEO Newcastle - Tottenham 2-1. Meci bun pentru Radu Drăgușin: integralist și două intervenții cruciale pe St James' Park

radu dragusin Newcastle Tottenham Stranieri
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 17:28
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 17:36

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost integralist la Tottenham în eșecul suferit pe terenul lui Newcastle, scor 1-2, în runda a treia din Premier League.

Newcastle - Tottenham 2-1. Radu Drăgușin, integralist la oaspeți

Pentru Radu Drăgușin au fost primele minute din acest sezon. Internaționalul român a profitat de problemele medicale ale lui Micky van de Ven, care nu a fost nici măcar în lot, și a fost titularizat în centrul defensivei lângă campionul mondial Cristian Romero.

Drăgușin a avut o prestație sigură și s-a remarcat cu două intervenții cruciale, câte una la începutul fiecărei reprize. Prima, în minutul 5, în fața lui Barnes, iar a doua, în minutul 47, la un duel cu Isak. Ambele secvențe au fost lăudate de Tottenham pe rețelele sociale.

Drăgușin nu poate fi considerat vinovat la cele două goluri încasate de Spurs. Barnes a deschis scorul în minutul 37, după un aut executat rapid, fază la care Maddison a fost depășit ușor de Kelly în flanc.

Tottenham a egalat în minutul 56 după un autogol al lui Dan Burn provocat de Brennan Johnson, intrat la pauză, iar londonezii au fost mult mai periculoși când scorul a devenit 1-1. Contrar cursului jocului, Newcastle a revenit în avantaj din minutul 78, când Joelinton a găsit o pasă sclipitoare pentru Murphy, plecat de la limita ofsaidului și l-a depășit în viteză pe Udogie. La finalizare a apărut Isak, care a îndeplinit o formalitate.

Pentru Tottenham a fost primul eșec din acest sezon, după 1-1 contra lui Leicester și 4-0 împotriva lui Everton. După pauza pentru meciurile echipelor naționale, echipa lui Radu Drăgușin are programat marele derby cu Arsenal, pe teren propriu, duminică, 15 septembrie, de la ora 16:00.

În schimb, Radu Drăgușin este așteptat acum în cantonamentul naționalei României. Fundașul a fost convocat de Mircea Lucescu pentru meciurile cu Kosovo și Lituania din Liga Națiunilor.

Minutul 90+6: Final! Newcastle învinge Tottenham, 2-1. Radu Drăgușin a fost integralist la oaspeți, acestea fiind primele minute din acest sezon.

Minutul 90: Repriza este prelungită cu 5 minute. Tottenham forțează egalarea.

Minutul 78: GOL Newcastle! Contrar cursului jocului, gazdele revin în avantaj. Joelinton trimite o pasă lungă excelentă către Murphy, care pleacă de la limita ofsaidului și păcălește defensiva lui Spurs. Udogie nu îl poate prinde din urmă pe Murphy, care pasează în fața porții la Isak. Atacantul lui Newcastle îndeplinește formalitatea și e 2-1.

Minutul 75: Ocazie Tottenham! Maddison șutează puternic sub transversală, dar Pope respinge în corner.

Minutul 71: Ocazie Tottenham! Kulusevski îl găsește pe Drăgușin la un corner, fundașul scapă de marcaj și trimite cu capul, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Newcastle.

Minutul 66: Ocazie Newcastle! Gordon pasează perfect în careu pentru nou-intratul Jacob Murphy, care îl pune la încercare pe Vicario.

Minutul 58: Se încing spiritele, iar Tottenham domină în startul reprizei. S-au acordat deja șase cartonașe galbene, patru pentru gazde, două pentru oaspeți.

Minutul 56: GOL Tottenham! Dan Burn își trimite mingea în propria poartă după un șut al lui Brennan Johnson. Autogolul vine după multă presiune pusă de Spurs la poarta lui Pope.

Minutul 47: Intervenție excelentă a lui Radu Drăgușin! Isak se streacoară printre fundașii lui Spurs și ajunge față în față cu Vicario. Drăgușin vine din urmă și intervine prin alunecare în ultimul moment. Mingea ajunge în brațele portarului. "O alunecare crucială", este descrierea BBC pentru intervenția lui Radu. Isak cere penalty, dar nici vorbă de fault.

Tottenham a salutat din nou pe rețelele sociale intervenția lui Drăgușin.

Minutul 46: Începe repriza secundă! Ange Postecoglou face o schimbare la pauză: iese mijlocașul defensiv Sarr, intră extrema Brennan Johnson.

Radu Drăgușin, notat cu 6 după prima repriză: "O după-amiază liniștită pentru românul care a intrat în locul lui Micky van de Ven. Nu a avut prea mult de muncă pe faza defensivă, dar a avut o incursiune bună în atac", a scris Spurs Web la pauza meciului despre Radu Drăgușin.

Minutul 45+6: Pauză! Newcastle - Tottenham 1-0, după golul lui Barnes din minutul 37. O repriză bună pentru Radu Drăgușin, căruia nu îi poate fi reproșat nimic la golul încasat.

Minutul 45+2: Drăgușin provoacă un cartonaș galben pentru Joelinton. Fundașul recuperează o minge în jumătatea adversă, îl fentează pe Joelinton, iar brazilianul are o intervenție dură și îl pune pe Radu la pământ. Atacantul lui Newcastle a avertizat.

Minutul 37: Gol Newcastle! Gazdele bat repede un aut, Maddison nu îi poate face față în flancul drept lui Kelly, care pasează perfect în careu pentru Harvey Barnes. Englezul înscrie cu un șut din prima.

Minutul 32: Radu Drăgușin, luat la țintă de un coechipier. Pedro Porro șutează puternic din marginea careului după un corner, dar trimite mingea direct în stoperul român, aflat în careul advers.

Minutul 30: Cifrele lui Drăgușin după jumătate de oră, potrivit Sofascore. O singură minge pierdută până acum, iar intervenția din minutul 5 rămâne cel mai important moment de până acum.

Minutul 28: Drăgușin apare și la finalizare. Fundașul este căutat de Kulusevski la un corner, dar fundașul nu ajunge la mingea înaltă.

Minutul 24: Ocazie Tottenham! Sarr trimite o torpilă pe centru de la 20 de metri, Pope respinge în corner.

Minutul 21: Meciul se reia după 4 minute de întrerupere. Unul dintre asistenți acuză probleme medicale și este înlocuit la linie de al patrulea oficial.

Minutul 16: Newcastle pune presiune la poarta lui Spurs. Înainte de un corner, Drăgușin cade după un duel cu Joelinton. Arbitrul discută cu cei doi pentru a-i liniști, iar jocul se reia.

Minutul 12: Gol anulat Tottenham! Cristian Romero înscrie cu capul după un corner, dar reușita este anulată corect pentru ofsaid.

Minutul 10: Radu Drăgușin participă activ pe faza de construcție și avansează până la 40 de metri de poarta adversă.

Minutul 5: Bară Newcastle! Isak vrea să centreze din flancul drept, dar mingea capătă o traiectorie neobișnuită, îl depășește pe Vicario și lovește transversala. Rămâne 0-0.

Minutul 5: Primul atac periculos al lui Newcastle, Drăgușin intervine perfect! Guimaraes pasează în adâncime pentru Barnes, care încearcă să îl depășească în viteză pe Drăgușin și să rămână unu la unu cu Vicario. Stoperul român intervine perfect prin alunecare și respinge mingea fără să își faulteze adversarul.

"Briliantă" - așa a fost descrisă intervenția lui Drăgușin pe contul de Twitter al lui Spurs.

Minutul 1: Începe meciul de pe St. James' Park!

UPDATE, 14:35: "O șansă bună pentru român să arate din nou ce poate, după câteva prestații bune la Campionatul European", spune jurnalistul Alasdair Gold, de la Football London, după titularizarea lui Radu Drăgușin. Micky van de Ven a acuzat probleme medicale la partida cu Everton, iar Ange Postecoglou a decis să nu riște.

• Antrenor: Ange Postecoglou

După ce a fost rezervă neutilizată la partidele cu Leicester (1-1) și Everton (4-0), Drăgușin începe din primul minut confruntarea de pe St. James' Park. Românul va forma un cuplu în centrul defensivei cu argentinianul Cristian Romero, în timp ce olandezul Micky van de Ven, care a acuzat probleme medicale la ultimul joc, nu este nici măcar pe bancă.

În a doua jumătate a sezonului trecut, după ce a fost cumpărat de la Genoa, Radu Drăgușin a fost folosit în nouă partide din Premier League, iar în total a strâns peste 400 de minute.

• Newcastle și Tottenham sunt vecine de clasament după primele două etape, ambele acumulând patru puncte până acum.