Rangers a reacționat după ce Ianis Hagi a fost decisiv pentru naționala României

Ianis Hagi rangers Stranieri
Data publicarii: Joi 12 Septembrie 2024, 12:08
Data actualizarii: Joi 12 Septembrie 2024, 12:19

Ianis Hagi (25 de ani) se află într-o situație care pare fără ieșire la Rangers.

La începutul acestei veri, Ianis Hagi a fost trimis la echipa secundă a lui Rangers. Antrenorul Philippe Clement a transmis că decizia a fost luată în urma unei discuții cu jucătorul și agentul său, mesajul pentru fotbalist fiind clar: să își găsească un alt club, iar scoțienii să recupereze o parte din investiție prin obținerea unei sume de transfer.

Deși Rangers nu îl mai dorește pe Ianis Hagi, care are încă doi ani de contract, fotbalistul a declarat public că vrea să rămână la club.

Rangers a reacționat după evoluțiile lui Ianis Hagi la națională

Ianis Hagi (25 de ani) a jucat în ambele meciuri ale României din Liga Națiunilor, 3-0 cu Kosovo și 3-1 cu Lituania.

În meciul din Kosovo, internaționalul a fost introdus pe teren în minutul 83, iar în partida cu Lituania, Ianis Hagi a intrat în minutul 70 și a reușit să obțină un penalty pe final de meci, transformat de către Răzvan Marin în minutul 87, la scorul de 1-1.

"Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri ale României, care a colectat toate punctele disponibile în Nations League. Jucătorul de 25 de ani a fost rezervă și a intrat de fiecare dată în repriza secundă, având o contribuție decisivă la victoria echipei sale contra Lituaniei.

La egalitate și aproape de fluierul final, mijlocașul a fost doborât în suprafața de pedeapsă, iar Răzvan Marin a reluat de la punctul de var și a adus un triumf dramatic pentru România", a scris clubul scoțian pe site-ul oficial.

Scoțienii i-au stabilit prețul "Prințului"

Conform declarațiilor lui Ioan Becali, Rangers a stabilit o clauză de transfer de 3,5 milioane de euro pentru Ianis Hagi, iar acesta poate pleca doar dacă un club achită această sumă.

Totuși, antrenorul nu pare dispus să îi ofere minute de joc, ceea ce complică și mai mult situația fotbalistului.

O altă problemă care influențează această decizie este contractuală: dacă Ianis Hagi ar mai juca un meci oficial pentru Rangers, el ar ajunge la 100 de apariții pentru echipă, iar salariul său ar crește automat cu 7.000 de euro pe săptămână. Aceasta este o situație pe care clubul ar vrea să o evite din rațiuni financiare.