Rat: "Am invins pe Barcelona, nu ne temem de TSKA Moscova!"

Rat: Am invins pe Barcelona, nu ne temem de TSKA Moscova! Stranieri

Razvan Rat vrea cu orice pret in finala Cupei Uefa cu Shatior. Fotbalistul antrenat de Mircea Lucescu aminteste ca echipa ucrainieana a invins sezonul acesta pe Barcelona, asa ca nu are de ce sa se teama de meciul cu TSKA Moscova.

"A fost o partida grea, asa cum ne si asteptam. Mircea Lucescu ne-a tot repetat in ultimele zile ca nu suntem deja calificati, chiar daca am castigat acasa cu 2-0. Dovada ca am abordat intalnirea foarte serios a fost si garnitura de start, aceeasi ca si in tur. In prima repriza am blocat excelent actiunile ofensive ale englezilor, insa am cedat la 10 minute dupa pauza, cand a marcat Palacios. Ne-am concentrat dupa ce ne-am vazut condusi si am speculat o greseala a gazdelor cu cateva minute inainte de final si am egalat prin Fernandinho. Asa cum am mai spus, cred ca meritam calificarea si nimeni nu poate contesta calificarea lui Sahtior", a declarat jucatorul roman pe site-ul sau oficial.

Rat considera ca echipa antrenata de Mircea Lucescu este avantajata de faptul ca va intalni pe TSKA Moscova in optimile de finala si spera ca Sahtior sa ajunga in finala competitiei: "TSKA este un adversar periculos si greu de depasit. Vom infrunta o echipa din Est, dar putem fi avantajati de aceasta «incrucisare», deoarece cunoastem adversarul cat de cat. E adevarat, si reciproca este valabila, insa daca am invins noi Barcelona in Champions League, de ce ne-ar fi frica de cineva? Am spus si repet, vrem finala UEFA, deci trebuie sa trecem de TSKA".

Fundasul s-a declarat un sustinator al colegului sau de la echipa nationala, Adrian Mutu, a carui echipa a fost insa eliminata din 16-imile Cupei UEFA, de Ajax Amsterdam. "Sincer, imi pare rau pentru Adi si pentru Fiorentina! E pacat, dar asa e fotbalul, uneori e nedrept. In cazul in care depasim TSKA si sortii ne vor pune fata-n fata cu Ajax Amsterdam, atunci vom vedea, dar putem trece de oricine", a mai spus Rat.