Răzvan Marin, aproape de un eurogol contra lui Napoli! A izbit transversala, apoi a urmat dezastrul pentru Cagliari

Razvan Marin Cagliari Napoli Stranieri
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 21:11
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 21:10

Cagliari, cu Răzvan Marin titular, a pierdut contra lui Napoli, pe teren propriu, scor 0-4, în etapa a patra din Serie A.

Napoli a deschis scorul în Sardinia după 18 minute, când șutul deviat al lui Giovanni Di Lorenzo din marginea careului a intrat în poarta apărată de Simone Scuffet, fostul goalkeeper de la CFR Cluj.

Cagliari - Napoli 0-4. Răzvan Marin a fost titular și a nimerit transversala

Cea mai mare ocazie a lui Cagliari de a egala i-a aparținut lui Răzvan Marin. Internaționalul român a izbit transversala cu un șut de la aproximativ 25 de metri, în minutul 56, după ce inclusiv portarul Meret a șters balonul.

Napoli a scăpat de emoții în minutul 66, când Khvicha Kvaratskhelia a marcat după o pasă perfectă a lui Romelu Lukaku. Patru minute mai târziu, rolurile s-au inversat, iar Lukaku a făcut 3-0. Scorul final a fost stabilit de Alessandro Buongiorno, în prelungiri.

Răzvan Marin a jucat la Cagliari până în minutul 77. Calcio Mercato l-a notat cu 5,5, reproșându-i prestația din primul act: "În prima repriză a fost ca o fantomă, dar s-a trezit în a doua și a nimerit senzațional transversala", au scris italienii.

După victoria din Sardinia, Napoli a urcat pe primul loc în Serie A, cu 9 puncte, la o lungime în fața lui Juventus. De partea cealaltă, Cagliari ocupă locul 19, penultimul, cu doar două puncte.

Răzvan Marin a fost titular în toate cele cinci partide ale lui Cagliari din acest sezon. Mijlocașul a marcat pentru naționala României atât în meciul din Kosovo (3-0), cât și în cel cu Lituania (3-1), în ambele dăți din penalty.