Cagliari a făcut deplasarea pe ”Bluenergy Stadium - Stadio Friuli” din Udine pentru confruntarea din etapa cu numărul 9 din primul eșalon al Italiei. La capătul celor 90 de minute, Udinese s-a impus cu 2-0.

Răzvan Marin, titular în eșecul lui Cagliari din ultima etapă

Răzvan Marin, care se află la Cagliari din iulie 2021, a fost titular în duelul de vineri. Antrenorul oaspeților, Davide Nicola, l-a scos pe român abia pe final, în minutul 89.

Fotbalistul i-a făcut loc pentru ultimele minute din joc lui Matteo Prati.

Gazdele au deschis scorul în minutul 38, după ce Hassane Kamara i-a pasat decisiv lui Lorenzo Lucca. În actul secund, Jesper Karlstrom i-a oferit un assist lui Keinan Davis, care a dus scorul la 2-0 și, implicit, a închis tabela de marcaj.

Udinese - Cagliari 2-0

Cagliari e pe locul 15 în clasament cu 9 puncte înregistrate după 9 etape desfășurate: două victorii, trei remize și patru eșecuri au înregistrat elevii lui Davide Nicole până acum.

De cealaltă parte, Udinese a urcat, cel puțin temporar, pe locul 4. 16 puncte a înregistrat clubul după nouă runde + cinci victorii, un rezultat de egalitate și trei înfrângeri.