Românii sunt pe val în Turcia! Gaziantep a înscris de două ori în prelungiri și e pe cale să se salveze de la retrogradare

Gaziantep Superliga Turciei Stranieri Deian Sorescu a semnat cu Gaziantep / Foto: Twitter @GaziantepFK
Data publicarii: Sambata 18 Mai 2024, 21:24
Data actualizarii: Sambata 18 Mai 2024, 21:26

Gaziantep - Karagumruk s-a încheiat 3-1.

Cele două cluburi și-au dat întâlnire în penultima etapă a primului eșalon din Turcia, #37. Gaziantep a primit vizita celor de la Karagumruk pe ”Kalyon Stadyumu”, iar la capătul celor 90 de minute, clubul a înregistrat toate cele trei puncte.

Fără Denis Drăguș în lot, din cauza cumulului de cartonașe galbene pe care le-a adunat fotbalistul, și cu Deian Sorescu pe banca de rezerve, Gaziantep a început cu doar doi români în primul ”11”: Florin Niță și Alexandru Maxim.

Ertugrul Ersoy (Gaziantep) a deschis scorul în minutul 47, ca Marcao să restabilească egalitatea (67'), după ce în urmă cu 12 minute Federico Ceccherini (Karagumruk) a fost eliminat.

Deian Sorescu a intrat pe teren în cele din urmă în minutul 69, iar Alexandru Maxim a fost scos în minutul 89. La doar un minut după ieșirea românului, Marko Jevtovic (90') a dus scorul la 2-1, iar Jameiro Monteiro (90+10') a înghețat tabela de marcaj la 3-1.

Gaziantep a urcat pe locul 14 și se află acum la trei locuri de prima poziție care duce în eșalonul secund al Turciei. Clubul a înregistrat 41 de puncte după 37 de etape (11 victorii, opt remize și 18 eșecuri).

În ultima etapă, Gaziantep o va întâlni în deplasare pe Pendikspor. Cele două formații se vor duela pe stadionul ”Pendik” din Istanbul duminică, 26 mai, de la ora 20:00.