Românul de la AC Milan care a refuzat naționala tricoloră a revenit după 448 de zile

andrei coubis AC Milan ac milan u23 Stranieri
Data publicarii: Marti 20 August 2024, 16:08
Data actualizarii: Marti 20 August 2024, 16:21

Andrei Coubiș (20 de ani), căpitanul lui Milan Primavera, s-a accidentat grav la genunchi în vara lui 2023.

Fundașul central a suferit o ruptură la nivelul ligamentelor încrucișate și a fost supus unei intervenții chirurgicale, iar în sezonul trecut nu a mai evoluat în vreun meci oficial.

După 448 de zile de absență, așa cum a anunțat prin intermediul unui mesaj postat pe contul de Instagram, Andrei Coubiș a revenit pe teren, într-o partidă din Coppa Italia Serie C, împotriva celor de la Novara, pe care 'diavolii roșii' au câștigat-o cu scorul de 2-1. Românul a fost introdus pe teren spre finalul meciului și a bifat primele minute după lunga pauză.

Fundașul central, care mai are contract cu AC Milan până în vara lui 2027, nu va pleca de la club și va continua la nou-înființata AC Milan U23 sau Milan Futuro, înscrisă în actualul sezon din Serie C, după cum au anunțat jurnalistul Nicolo Schira.

Fost internațional român de juniori și de tineret, Andrei Coubiș, care este născut chiar la Milano într-o familie originară din județul Suceava, a renunțat la reprezentativa noastră pentru cea a Italiei, acolo unde a fost convocat deja la naționala Under 20.

A post shared by andrei coubis (@a.coubis)

Andrei Coubiș, rezervă în Champions League la prima echipă a lui AC Milan

În sezonul 2022/2023, Andrei Coubiș a jucat în 33 de meciuri pentru Milan Primavera, a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă.

Fundașul a fost rezervă neutilizată în trei meciuri ale primei echipe din grupele Champions League, însă nu a apucat să debuteze. A crescut la grupele de juniori ale lui AC Milan, iar din toamna anului 2021 a început să fie convocat de România.

Stoperul de 1.89 metri a jucat inclusiv la Campionatul European U19 pentru tricolori, în 2022, dar după un an a decis să reprezinte Italia.