Starul lui Manchester United a reacționat după ce Radu Drăgușin i-a spart capul în derby-ul de pe Old Trafford Stranieri

Tottenham a învins-o fără drept de apel pe Manchester United pe Old Trafford, în etapa a șasea din Premier League.

Brennan Johnson a deschis scorul după doar trei minute. Van de Ven a pornit un contraatac superb și a pasat în fața porții, de unde Johnson l-a învins pe Onana. Cu câteva minute înainte de finalul primei reprize, ”Diavolii” au rămas în zece jucători după ce Bruno Fernandes a văzut direct cartonașul roșu după o intrare dură la Maddison.

Reacția lui Mason Mount după ce Radu Drăgușin i-a spart capul

Scorul a devenit 2-0 în favoarea lui Spurs în minutul 47, când Dejan Kulusevski a finalizat din prima o centrare expediată de Johnson de pe partea dreaptă. Scorul final a fost stabilit de Dominic Solanke în minutul 77.

După ce a văzut cartonașul roșu în al șaptelea minut al partidei cu Qarabag din faza principală a Europa League, în urma unui fault comis din postura de ultim apărător, Radu Drăgușin a început meciul cu Manchester United pe banca de rezerve.

Ange Postecoglou l-a trimis pe teren abia în minutul 81 în locul lui Micky van de Ven, iar fundașul român a scos din joc un adversar. Imediat după ce a pătruns pe teren, la prima intervenție, Radu Drăgușin a câștigat un duel aerian cu Mason Mount. După câteva secunde, jucătorul lui Manchester United a acuzat dureri, a dus mâna la cap și s-a așezat pe gazon.

Medicii au intervenit pe gazon și i-au oferit primele îngrijri fotbalistului de la Manchester United, care sângera în urma duelului. Vizibil îngrijorat, Radu Drăgușin a urmărit îndeaproape momentul. Mount nu a putut continua partida, iar Erik ten Hag l-a trimis în locul său pe Diallo.

La câteva ore după meci, Mason Mount a reacționat printr-un mesaj postat pe rețelele sociale: ”Sunt bine, a fost doar o zgârietură. Vă mulțumesc pentru toate mesajele!”, a fost mesajul jucătorului de la Manchester United. Fotbalistul a postat și o fotografie din momentul în care era cusut.

Glenn Hoddle: "Radu Drăgușin are probleme cu stilul lui Tottenham de a evolua cu linia de apărare foarte sus"

Hoddle, expert TV în Anglia, sesizează că Drăgușin are probleme cu stilul de joc al lui Ange Postecoglou, care insistă ca apărarea să fie foarte avansată pe faza de construcție. Exact într-un astfel de moment a gafat Radu la meciul cu Qarabag, când a fost lăsat singur în propria jumătate și a faultat din postura de ultim apărător.

"Pe Drăgușin l-am văzut la echipa națională și m-a impresionat. Nu cred că se simte confortabil la Tottenham. Cred că are probleme cu stilul lui Tottenham de a evolua cu linia de apărare foarte sus.

Poate că la cluburile la care a jucat anterior nu era obișnuit să facă asta. Trebuie să se îmbunătățească puțin în ceea ce privește gradul de conștientizare defensivă. Este genul de jucător care încă se poate îmbunătăți, însă, la momentul actual, pare că nu se simte bine cu stilul lui Ange Postecoglou de a juca", a spus Glen Hoddle, la TNT Sports, potrivit Spurs Web.