Stefan Radu a cucerit Italia! Toata lumea il ridica in slavi pe fundasul roman! Ce scriu ziarele: Stranieri

Stefan Radu a fost laudat de presa italiana dupa meciul de duminica, de pe teren propriu cu Atalanta Bergamo, scor 2-0, in care a obtinut un penalty

"Obtine un penalty cu inteligenta. Apara bine zona in care joaca", a notat Datasport, care i-a acordat romanului nota 6,5.

Romatoday.it in considera pe Radu printre cei mai buni jucatori ai partidei dintre Lazio si Atalanta, alaturi de colegii sai Lulici si Klose, toti trei primind nota 6.5. "Joc bun al fundasului roman, mereu atent la acoperire. Nu face lucruri deosebite, dar nici nu greseste", mentioneaza site-ul italian.

Calciomercato.it scrie ca Stefan Radu a fost foarte bun, mai ales la fazele in care avansat pe teren. "La o astfel de ofensiva a sa a scos penaltiul transformat apoi de Hernanes", adauga sursa citata.

CalcioPro.com, care l-a notat pe roman cu 6,5, considera ca Radu a avut un joc "ordonat si atent".

Fundasul Stefan Radu a scos un penalti in meciul pe care echipa Lazio Roma l-a castigat, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), in fata formatiei Atalanta Bergamo, in etapa a XVIII-a a campionatului Italiei.

Radu, care a jucat tot meciul, a fost faultat in careul advers si Hernanes a transformat penalty-ul, in minutul 20. Cel de-al doilea gol al lazialilor a fost marcat de Klose, in minutul 90+1.