VIDEO Trabzonspor, OUT din Europa League! Driblingul lui Denis Drăguș s-a viralizat după meciul cu Rapid Viena

Trabzonspor denis dragus Rapid Viena Stranieri
Data publicarii: Joi 15 August 2024, 21:11
Data actualizarii: Joi 15 August 2024, 21:12

Trabzonspor, echipa lui Denis Drăguș, a fost eliminată în turul 3 preliminar din Europa League, după dubla cu Rapid Viena.

Trabzonspor, care pierduse meciul tur disputat acasă, 0-1, a cedat și în returul de la Viena. Rapid s-a impus cu 2-0 pe teren propriu și a avansat în play-off-ul Europa League, în timp ce formația turcă va continua în Conference League.

Trabzonspor, eliminată din Europa League. Denis Drăguș, 5 driblinguri reușite

Cu Denis Drăguș titular și integralist, Trabzonspor a încasat ambele goluri pe finalul jocului. Matthias Seidl a deschis scorul în minutul 77, iar Christoph Lang a stabilit rezultatul final 10 minute mai târziu. Turcii au jucat în inferioritate numerică din minutul 85, când Pedro Jorge Goncalves Malheiro a văzut direct cartonașul roșu.

Drăguș nu a reușit să marcheze, însă s-a remarcat prin driblinguri, nu mai puțin de 5 reușite din 9 încercate, potrivit Fotmob. Unul dintre ele - minge trecută printre picioarele unui adversar la mijlocul terenului - a circulat intens pe rețelele sociale.

Denis Drăguș, atacantul României de la EURO 2024, a strâns până acum 5 meciuri la Trabzonspor, toate ca titular. A marcat un gol în partida cu Ruzomberok (1-0).

Rapid Viena merge în play-off-ul Europa League, unde va întâlni câștigătoarea din duelul Servette - Braga. De partea cealaltă, Trabzonspor va juca în play-off-ul Conference League, adversară urmând să fie câștigătoarea din partida Slask Wroclaw (Polonia) - St. Gallen (Elveția), 0-2 în tur.