VIDEO Turcii au reacționat dur după ce Denis Drăguș nu a prins o repriză întreagă în derby-ul cu Beșiktaș

denis dragus Besiktas Trabzonspor Stranieri
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 18:33
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 18:42

Trabzonspor a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe teren propriu, în etapa cu numărul cinci din Turcia, în fața lui Beșiktaș.

Meciul de debut al lui Şenol Guneş nu a fost unul de bun augur pentru atacantul Denis Drăguș, care a fost introdus pe teren la începutul reprizei secunde și a fost înlocuit în minutele de prelungire ale meciului.

După ce a fost criticat de antrenorul echipei, internaționalul român nu a scăpat de analiza nefavorabilă nici din partea jurnaliștilor din Turcia, printre aceștia numărându-se și un fost jucător de la Trabzonspor, Senol Ustaomer.

"Senol Guneș i-a făcut față bine lui Denis Drăguș. Atacantul român a jucat de parcă era fundaș al lui Beșiktaș", a spus Senol Ustaomer, la aSpor.

Semnal de alarmă pentru Denis Drăguș

Alexandru Bourceanu, fost mijlocaș la echipa turcă, a vorbit despre provocările pe care le va avea de înfruntat internaționalul român.

"Turcia e un campionat puternic, dificil, cu mulți jucători foarte buni. Trabzonspor e a 4-a echipă a Turciei, după cele 3 din Istanbul. Are o bază de suporteri incredibili. Oriunde joci în deplasare, ai 5.000 de suporteri, și în Turcia, și în străinătate. Te antrenezi în Olanda și ai 2.000 de suporteri! Nu e o echipă ușoară. Dacă nu joci bine, pleci repede!

Tot timpul vor să aducă jucători cunoscuți, să depășească formațiile din Istanbul, e o rivalitate foarte mare, mai ales cu Fener. Dacă un sezon, două nu ai jucat bine, vin alți jucători. Și dacă joci bine, oricum vin alții, e dificil să reușești și să menții o constanță", a declarat fostul internațional român, potrivit gsp.ro.

Denis Drăguș s-a transferat în aceaastă vară la Trabzonspor, după un sezon în care a fost împrumutat de Standard Liege la Gaziantep. În schimbul atacantului, clubul din Belgia a încasat 1,7 milioane de euro.