Valentin Cojocaru Stranieri
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 20:28
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 20:38

Valentin Cojocaru are parte de o perioadă foarte bună în Polonia, la Pogon Szczecin.

Weekendul acesta, portarul român a fost din nou integralist pentru Pogon Szczecin, într-un duel cu Legia Varșovia. Echipa lui a reușit o victorie foarte importantă, s-a impus cu 1-0, golul fiind reușit de austriacul Alexander Gorgon, în minutul 67.

Legia Varșovia, oaspete în acest meci, a forțat, iar pe final a fost multă tensiune. La una din ultimele faze ale întâlnirii, jucătorii s-au împins în careul lui Valentin Cojocaru, iar portarul român a fost oprit cu greu de colegi, fiind foarte nervos. Totul a pornit după o centrare din partea dreaptă de atac a celor de la Legia Varșovia, reținută de Cojocaru.

Valentin Cojocaru, criză de nervi în partida Pogon Szczecin - Legia Varșovia

Apoi, între jucători a început scandalul, iar fotbalistul român a fost ținut de mai mulți colegi până s-a liniștit.

Crescut la FCSB, unde a câștigat trei titluri în Liga 1, Cojocaru a fost ulterior legitimat la Crotone, Frosinone și Apollon Limassol, formații la care nu a prins niun minut. În ianuarie 2018 a decis să revină în România, la FC Viitorul, iar după o experiență sub comanda lui Gică Hagi și un împrumut la FC Voluntari a plecat din nou în străinătate și a apărat constant la Dnipro (Ucraina), Leuven (Belgia) și Pogon Szczecin (Polonia).

Valentin Cojocaru evoluează pentru Pogon Szczecin de un an

În CV-ul lui Cojocaru există și o scurtă experiență la Feyenoord, care l-a împrumutat în martie 2022 de la Dnipro. Portarul nu a prins niciun minut la formația din Eredivisie, însă a fost în lotul olandezilor la finala Conference League pierdută împotriva lui AS Roma (0-1).

ARTICOL RECOMANDAT

Valentin Cojocaru joacă la formația din Polonia din septembrie 2023, în primă fază sub formă de împrumut de la formația belgiană OH Leuven. Apoi, în vara care tocmai a trecut, a fost transferat pentru 400.000 de euro.

În acest sezon a fost integralist în toate cele nouă meciuri jucate de clubul din Polonia în campionat, încasând 10 goluri și închizând poarta în patru partide.

Pogon Szczecin este pe locul 4 în prima ligă din Polonia, cu 16 puncte, la șase puncte de liderul Lech Poznan.