Verdict despre Radu Drăgușin din partea britanicilor. Ce ar urma să se întâmple cu românul după meciul cu Newcastle

radu dragusin Ange Postecoglou Tottenham Stranieri
Data publicarii: Marti 03 Septembrie 2024, 23:24
Data actualizarii: Marti 03 Septembrie 2024, 23:33

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost integralist la Tottenham în eșecul suferit pe terenul lui Newcastle, 1-2, în runda a treia din Premier League.

Fundașul român a avut o prestație sigură și s-a remarcat cu două intervenții cruciale, câte una la începutul fiecărei reprize. Prima, în minutul 5, în fața lui Barnes, iar a doua, în minutul 47, la un duel cu Isak. Ambele secvențe au fost lăudate de Tottenham pe rețelele sociale.

Ce au scris britanicii despre Radu Drăgușin

Jurnaliștii de la Tottenhamhotspursnews au făcut o analiză a situației în care se află fundașul central, explicând că prestația din meciul cu Newcastle îi va aduce mai multe minute la Tottenham, chiar dacă nu din postura de titular.

"Deși n-a fost neapărat o prestație care să sugereze că românul ar trebui să înceapă în fața lui Van de Ven, tot îl va face pe Postecoglou să își dorească să îi acorde mai multe minute ca titular.

Astfel, cum meciurile din Europa League și cele două cupe din Anglia se apropie, nu sunt dubii că Postecoglou va căuta o modalitate de a-l integra mai des pe Drăgușin în primul 11", au scris britanicii.

Nota primită de Radu Drăgușin pentru meciul cu Newcastle

Radu Drăgușin a primit nota șase din partea celor de la Spurs Web, care au scris că fundașul român are o parte din vină la cel de-al doilea gol al lui Newcastle: ”O primă repriză liniștită, dar Drăgușin a avut o intervenție incredibilă imediat după pauză prin care l-a oprit pe Alexander Isak să marcheze un gol sigur. A ratat o șansă bună din corner. A avut o parte din vină la al doilea gol al lui Newcastle, dar toată defensiva a fost de vină”.