Veste mare pentru Horațiu Moldovan! Anunțul spaniolilor înaintea startului din LaLiga Stranieri

Horațiu Moldovan (26 de ani) a jucat în această vară primele meciuri în tricoul lui Atletico Madrid, după jumătate de an în care a fost rezervă neutilizată.

Revenit la Atletico Madrid după ce a fost în lotul României de la EURO 2024, Horațiu Moldovan a fost portarul ales de Diego Simeone pentru a începe din primul minut toate meciurile amicale din această vară.

Horațiu Moldovan ar putea fi titular în LaLiga la meciul Villarreal - Atletico Madrid. Oblak, incert

Goalkeeper-ul român a apărat o repriză în amicalul cu Numancia (1-1), 61 de minute contra lui Getafe (3-1) și o repriză împotriva lui Kitchee (6-1). De asemenea, Moldovan este pe teren din primul minut la amicalul cu Juventus, care a început duminică, la ora 16:00.

Jan Oblak (31 de ani), titularul de drept din poarta lui Atletico Madrid, nu a făcut parte din lot la niciuna dintre partidele de pregătire din această vară. Slovenul s-a întors cu o accidentare musculară după EURO 2024, iar Diego Simeone a preferat să nu riște, scrie Mundo Deportivo.

Acum, presa din Spania susține că Jan Oblak este incert pentru prima etapă din LaLiga. Luni, 19 august, de la ora 22:30, Atletico Madrid va juca pe terenul lui Villarreal, iar între buturile formației antrenate de Diego Simeone ar putea apărea Horațiu Moldovan.

"Cu opt zile înaintea startului din LaLiga, situația lui Jan Oblak este în aer. Nu a participat la niciun antrenament după Campionatul European, el revenind accidentat după turneul final.

Oblak este singurul jucător al lui Atletico care nu s-a antrenat deloc cu grupul în acest presezon. Slovenul s-a pregătit doar în sala de forță, urmând un plan specific de recuperare. Este o accidentare despre care clubul nu a oferit prea multe detalii.

Atletico nu vrea să-și asume niciun risc cu starea fizică a lui Oblak, iar ceea ce s-a întâmplat în acest sezon ridică semne de întrebare legate de debutul în LaLiga contra lui Villareal", scrie ElDesmarque.

În cazul în care Jan Oblak nu se va recupera până la meciul cu Villarreal, Horațiu Moldovan va avea șansa de a debuta într-un meci oficial la Atletico Madrid.

În a doua jumătate a sezonului trecut, după ce a fost cumpărat de la Rapid, Moldovan a fost rezerva lui Jan Oblak în toate competițiile.