Veste uriașă pentru Andrei Rațiu! Anunțul spaniolilor după primul gol în LaLiga

Andrei Ratiu Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Marti 17 Septembrie 2024, 19:49
Data actualizarii: Marti 17 Septembrie 2024, 19:48
Andrei Rațiu (26 de ani), fundașul dreapta de la Rayo Vallecano, a reușit primul său gol în LaLiga, luni, în meciul cu Osasuna, câștigat de echipa sa, scor 3-1.

Rayo Vallecano a fost condusă la pauză după golul lui Raul Garcia din minutul 27, însă a reușit să revină după pauză și a marcat de trei ori prin Abdul Mumin (50'), Andrei Rațiu (66') și Unai Lopez (90+5').

Andrei Rațiu și-a câștigat postul de titular la Rayo Vallecano

Rațiu a apărut excelent la finalizare în minutul 66, când a expediat un șut din afara careului. Balonul a fost ușor deviat de un adversar, iar portarul Sergio Herrera nu a putut bloca.

Spre deosebire de sezonul precedent, Rațiu are acum asigurat postul de titular, susțin jurnaliștii spanioli, care explică modul în care internaționalul român este privit de tânărul antrenor Inigo Perez (36 de ani).

"Inigo Perez are încredere deplină în Andrei Rațiu, jucător pe care îl vede un obișnuit în primul său 11. Prestațiile sale grozave, nivelul arătat și primul gol în LaLiga i-au prins bine, până acum fiind titular în trei dintre cele cinci meciuri. Când nu a jucat a fost din cauza unui disconfort fizic.

Fundașul dreapta a reușit un meci excelent și a fost unul dintre arhitecții revenirii. Tranzițiile sale din flanc le-au dat bătăi de cap celor de la Osasuna. Rațiu a fost de neoprit și pe faza defensivă", scrie Union Rayo.

În sezonul trecut, Rațiu a fost mai mult rezerva lui Iván Balliu (32 de ani). Albanezul a jucat în 33 de partide, însă acum a intrat în ultimul an de contract, iar Rayo intenționează să se bazeze mai mult pe Andrei Rațiu, care este mai tânăr cu 6 ani, titular constant în naționala României și cu un contract scadent în 2028.

Andrei Rațiu a fost titular în 3 dintre cele 5 meciuri din acest sezon ale lui Rayo Vallecano. Echipa sa ocupă locul 7 în LaLiga, cu 7 puncte în 5 etape.

Andrei Rațiu, cel mai bun de pe teren, lăudat de presa iberică

Fundașul român a obținut cea mai mare notă din meci, 8.1 de la Sofascore, cu un procent de 96% al paselor câștigate.

"Andrei Rațiu ar fi un fundaș dreapta titular pentru mai multe echipe din LaLiga.

Este un jucător complet în ambele direcții: în spate este un fundaș foarte competitiv, care știe să sufere și în fața unor aripi mari, iar în față are capacitate de conducere și poate ajunge în careu.

Îmi place de el (n.r. - <<Me gusta>> în original)", a scris Adrian Blanco, jurnalist la Marca.