Viață grea pentru Horațiu Moldovan și la Sassuolo! Rivalul său pe post, desemnat cel mai bun deși a încasat patru goluri

Horatiu Moldovan Giacomo Satalino Sassuolo Stranieri Horațiu Moldovan / Foto: Imago Images
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 18:33
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 18:35

Horațiu Moldovan (26 de ani) a părăsit-o pe Atletico Madrid în această vară și a semnat cu Sassuolo (Serie B), în speranța că va prinde mai multe minute.

Totuși, portarul român nu va avea viață ușoară nici în Italia, dacă ne uităm peste ultima evoluție a lui Giacomo Satalino în poarta lui Sassuolo.

Portarul italian a încasat patru goluri în meciul cu Cremonese, scor 1-4, însă a primit nota șase după joc, cea mai mare notă primită de un jucător de la Sassuolo, din partea celor de la Canalesassuolo.

"Și el greșește în seara aceasta, cu o ieșire nesigură la Johnsen. Nu poate face mare lucru, însă, la șuturile directe ale lui Nasti și Collocolo. Se răscumpără cu o paradă fantastică la Satalino, care alimentează ambițiile Sassuolo", notează sursa citată mai sus.

Moldovan a refuzat să vină la națională

Moldovan e hotărât să revină în poartă în meciurile oficiale cât mai curând, iar situația de la noul club l-a forțat să respingă convocarea la echipa națională.

Internaționalul român l-a informat pe selecționerul Mircea Lucescu faptul că își dorește să rămână în pauza competițională alături de noua sa echipă, pentru a se adapta cât mai rapid. În locul său la echipa națională a fost convocat Laurențiu Popescu, portarul Universității Craiova.