marius marin Adrian Rus Pisa reggiana Serie B Stranieri Marius Marin, căpitan la Pisa / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 13:10
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 13:09

Pisa, echipa lui Marius Marin, a urcat temporar pe primul loc în Serie B după victoria cu 2-1 contra celor de la Reggiana.

Sâmbătă, la o zi după ce a împlinit 26 de ani, Marius Marin a fost căpitanul Pisei la duelul cu Reggiana, în absența purtătorului obișnuit al banderolei, Antonio Caracciolo. Noul statut i-a priit internaționalului român, care a pasat decisiv la primul gol al echipei sale.

Zi excelentă pentru Marius Marin: căpitan, assist, MVP și primul loc în Serie B

Pisa a deschis scorul în minutul 26. Marius Marin a pasat excelent de la mijlocul terenului pentru Matteo Tramoni, care a pătruns în careu și a finalizat cu un șut în diagonală, bară-gol! Gazdele au făcut 2-0 în minutul 49 prin Nicholas Bonfanti, iar Reggiana a redus din handicap grație reușitei lui Alessandro Sersanti din minutul 77.

• Marius Marin, căpitan la Pisa / Foto: Imago

Calcio Pisa l-a desemnat pe Marius Marin omul meciului, acordându-i nota 8: "Dacă începe să producă faze precum cea de la golul lui Tramoni, atunci va deveni un jucător de categorie superioară. Mai întâi a driblat elegant, apoi a urmat verticalizarea. A alergat și s-a luptat cu adversarii precum nu o face nimeni. Un adevărat lider de neînlocuit. Nu este o coincidență că el, alături de Semper și Canestrelli sunt cei trei jucători care nu au ratat niciun minut în acest sezon", au scris italienii despre timișorean.

• Pisa, formație antrenată de Filippo Inzaghi, este neînvinsă în primele patru etape, are 8 puncte și ocupă primul loc, cu o lungime peste Juve Stabia, care are un meci mai puțin.
  • Marius Marin va merge acum în cantonamentul naționalei României. Mircea Lucescu l-a convocat pentru meciurile cu Kosovo și Lituania din Liga Națiunilor.

Adrian Rus și Olimpiu Moruțan, ceilalți doi români de la Pisa

La Pisa a intrat pe finalul meciului și Adrian Rus. Pentru fundaș s-a consemnat debutul în actuala stagiune, după ce la precedentele patru partide a fost rezervă neutilizată.

Tot sâmbătă, Pisa a anunțat transferul lui Olimpiu Moruțan, care se întoarce la formația italiană după o pauză de un an. Mijlocașul este în continuare accidentat și mai are nevoie de câteva săptămâni de pauză înainte de a reveni la antrenamente.