Sibienii au strâns puncte importante în a doua parte a acestui sezon regulat și au sperat într-o calificare miraculoasă în ”TOP 6”. Acest lucru nu s-a întâmplat, iar ”Nico” îi va ține pumnii fostei sale echipe, Rapid, care a prins ultimul ”bilet” către play-off.
Chiar înainte de derby-ul dintre Rapid și FCSB, care îi poate duce pe giuleșteni la patru puncte în spatele rivalei, Daniel Niculae este convins că fosta sa echipă se poate bate pentru titlu.
Daniel Niculae: ”O văd pe Rapid urmăritoarea FCSB-ului”
Rapid mai este implicată și în lupta pentru Cupa României, principalul obiectiv al echipei din acest sezon. Acolo, giuleștenii vor întâlni în sferturi divizionara secundă Metalul Buzău.
„Cred că Șumi a făcut o treabă foarte bună, chiar dacă la un moment dat a ales pragmatismul în defavoarea jocului frumos. Iată că în ultimul timp Rapid a demonstrat că poate juca și frumos și pot câștiga și puncte etapă de etapă.
Cred că lucrul acesta o să-i ajute să se bată pentru câștigarea campionatului și chiar o văd urmăritoarea FCSB-ului de aproape”, a spus Daniel Niculae, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.