”Câinii” au vândut deja peste 20.000 de bilete pentru această partidă, astfel că se așteaptă ca asistența să ajungă la 30.000. Oricum, va fi departe de recordul stabilit în acest sezon.
Dinamo - FCSB va fi condus de Florin Andrei
Meciul va fi condus de la centru de arbitrul Florin Andrei (38 de ani). Este o delegare-surpriză, având în vedere că arbitrul a condus doar zece meciuri în acest sezon, scrie GSP.ro.
Dacă FCSB are un palmares pozitiv cu Andrei la centru (șase victorii, două remize și nicio înfrângere), Dinamo este la polul opus. ”Roș-albii” au cinci înfrângeri, o singură victorie și un rezultat de egalitate.
Istvan Kovacs, cel mai bine cotat arbitru român, a fost delegat de CCA pentru a conduce meciul dintre Rapid și Universitatea Craiova de sâmbătă.
Duminică dimineața, centralul din Carei trebuie să plece la Zurich pentru prima ședință operativă organizată de UEFA în vederea Cupei Mondiale din 2026, mai notează sursa citată.
Giani Kiriță: ”Dinamo să nu se culce pe o ureche. Asta este cheia!”
„Dinamo nu trebuie să se culce pe o ureche că au jucători accidetanți, că joacă X, că nu joacă Y. Dinamo trebuie să-și facă jocul, Dinamo trebuie să înceapă din minutul 1 până în minutul 30 foarte agresiv.
Asta este cheia! După care, ai dat 1-0 sau 2-0 și trebuie să stai bine așezat în teren”, a spus Giani Kiriță, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.
Dinamo și FCSB sunt vecine de clasament înaintea acestui derby. FCSB ocupă locul 3, cu 29 de puncte, în timp ce Dinamo este pe locul 4, cu 26 de puncte.