emma raducanu Donna Vekic Lulu Sun Wimbledon WTA Tenis Emma Raducanu
Data publicarii: Marti 09 Iulie 2024, 18:18
Data actualizarii: Marti 09 Iulie 2024, 18:44

Lulu Sun, tânăra jucătoare neozeelandeză în vârstă de 23 de ani, a avut o călătorie impresionantă la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, reușind să o învingă pe Emma Răducanu în optimile de finală.

Cu toate acestea, aventura ei s-a încheiat în sferturile de finală, unde a fost învinsă de experimentata croată Donna Vekic.

Drumul lui Sun până în Sferturi

Sun, care ocupă locul 123 în clasamentul WTA, a venit din calificări și a surprins pe toată lumea prin evoluțiile remarcabile.

• Emma Răducanu a luat o decizie care a cutremurat lumea tenisului

În optimile de finală, ea a învins-o pe Emma Răducanu cu scorul de 6-2, 7-5, 6-2.

În ciuda unei accidentări suferite de Răducanu în setul decisiv, Sun a dominat meciul și a reușit să își impună ritmul și să închidă meciul în favoarea ei.

Donna Vekic, victorie în trei seturi în fața lui Sun

Cu toate acestea, în sferturile de finală, Lula Sun a întâlnit o adversară mult mai experimentată în persoana Donnei Vekic.

Meciul s-a desfășurat pe o zi ploioasă, sub acoperișul de pe Court One. Deși Sun a început bine, cu primul set câștigat cu 7-5, Vekic și-a revenit rapid.

Croata a egalat scorul câștigând al doilea set cu 6-4 și a dominat setul decisiv, pe care l-a câștigat cu un categoric 6-1.

Vekic, la 28 de ani, a ajuns astfel în prima sa semifinală de Grand Slam.